| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Jakie są konsekwencje naruszenia tajemnicy przedsiębiorstwa

Tajemnica przedsiębiorstwa daje przedsiębiorcy przewagę nad konkurentami, ma więc wartość rynkową. Osobie, która bezprawnie ją uzyska i ujawni albo wykorzysta we własnej działalności gospodarczej, grozi grzywna, kara ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat dwóch.

W spółkach publicznych
 
Spółka, której papiery wartościowe zostały dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym (czyli spółka publiczna), a także taka, która dopiero ubiega się o dopuszczenie do obrotu, ma obowiązek przekazywania Komisji Papierów Wartościowych i Giełd oraz spółce prowadzącej rynek regulowany informacji poufnych jej dotyczących. Musi też 20 minut później przekazać te dane do publicznej wiadomości, czyli udostępnić je agencji informacyjnej. Musi również przekazywać w ten sam sposób wszelkie znaczące zmiany tych informacji niezwłocznie po ich zajściu lub po powzięciu wiadomości o zdarzeniach i okolicznościach, które uzasadniają ich przekazanie. Spółka taka ma także obowiązek umieszczać owe poufne informacje na swojej stronie internetowej, choć z wyłączeniem danych osobowych tych, których te dane dotyczą (art. 56 ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych - u.o.p.s.p.). Jedynie gdy spełnienie obowiązku przekazania poufnych informacji mogłoby naruszyć słuszny interes emitenta, jak to określa ustawa, może on opóźnić przekazanie poufnych informacji. Musi przy tym wyjaśnić KPWiG przyczyny takiego stanu rzeczy i podać termin, w którym informacje zostaną przekazane. Emitent musi jednocześnie zapewnić poufność tych informacji do chwili spełnienia ciążących na nim obowiązków informacyjnych. Poza tym jest to dopuszczalne jedynie wtedy, kiedy opinia publiczna nie zostaje wprowadzona w błąd (art. 57 u.o.p.s.p.). Obowiązki te w istocie narażają spółki publiczne na wyciek informacji stanowiących szczególnie ważne tajemnice ich przedsiębiorstwa, choć oczywiście, gdyby wiedza ta została upowszechniona przez kogokolwiek z KPWiG, za szkodę odpowiadałby Skarb Państwa i urzędnik komisji (funkcjonariusz publiczny). Niemniej jeżeli spółka giełdowa uzyskałaby dostęp np. do wynalazku albo do know-how na podstawie umowy licencyjnej, nakładającej na nią obowiązek zachowania poufności, w komunikacie giełdowym powinna się pojawić jedynie informacja o zawarciu kontraktu i o jego istotnych postanowieniach. Nigdy nie wolno dopuścić, by znalazł się w nim nawet przybliżony opis rozwiązań stanowiących tajemnicę przedsiębiorstwa.
Z ustawy o obrocie instrumentami finansowymi wynika zakaz wykorzystywania informacji poufnych o emitencie lub o jego instrumentach finansowych. Dotyczy to takiej wiedzy, która mogłaby wpłynąć na cenę owych walorów lub powiązanych z nimi pochodnych instrumentów finansowych. Zakaz ten, polegający na niemożności ujawnienia takich informacji, braku przyzwolenia na udzielanie rekomendacji czy obracanie instrumentami związanymi z tajemnicą dotyczy osób, które z racji zawodu, pełnionej funkcji lub zatrudnienia mają dostęp do tego rodzaju wiedzy (art. 156 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi - u.o.i.f.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Olga Borkowska

Aplikant adwokacki, specjalista z zakresu postępowania cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK