| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak prowadzić postępowanie nakazowe i upominawcze

Jak prowadzić postępowanie nakazowe i upominawcze

Prawidłowe sporządzenie pozwu, obliczenie opłat sądowych i ich uiszczenie, oznaczenie stron procesu - to elementy, które decydują o tym, czy postępowanie zostanie wszczęte przez sąd. Niezachowanie jednego z tych wymogów może spowodować zwrot pozwu, a w konsekwencji np. przedawnienie roszczenia.

W przypadku krzyżowania się postępowań odrębnych, pierwszym problemem, z jakim spotyka się przedsiębiorca, jest obliczenie opłaty od pozwu. Z jednej strony art. 28 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych stanowi, że od pozwu w postępowaniu uproszczonym pobiera się opłatę stałą, w zależności od wartości przedmiotu sporu lub wartości umowy, w kwocie: 30 zł, 100 zł, 250 zł lub 300 zł. Z drugiej strony, zgodnie art. 19. ust. 2 u.k.s.c. - od pozwu w postępowaniu nakazowym pobiera się czwartą część opłaty.
Mogą powstać wątpliwości, które z powyższych unormowań winno stanowić podstawę obliczenia opłaty od pozwu, w sytuacji gdy przedsiębiorca wnosi w pozew w postępowaniu nakazowym, a sprawa podlega reżimowi postępowania uproszczonego. Problem może być istotny, gdyż stosownie do art. 1302 par. 1 i 4 k.p.c. błąd w zakresie opłaty skutkuje zwrotem pozwu.
Przedsiębiorca wprawdzie będzie mógł uiścić opłatę w terminie tygodniowym od daty otrzymania zarządzenia o zwrocie, a pozew wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia, lecz czynności takie przedłużą rozpoznanie sprawy. Moim zdaniem art. 19 ust. 2 u.k.s.c. może mieć zastosowanie do pozwu wnoszonego w nakazowym postępowaniu uproszczonym. Opłata wynosiłaby czwartą część opłaty stałej od pozwu w postępowaniu uproszczonym, ustalanej zgodnie z art. 28 u.k.s.c., nie mniej jednak niż 30 zł. Wynosiłaby zatem odpowiednio: 30 zł, 63 zł lub 75 zł. Prezentowany jest jednak pogląd - w tym w praktyce sądów - że w opisywanej sytuacji powód winien uiścić opłatę stałą określoną art. 28 u.k.s.c., a więc w wysokości: 30 zł, 100 zł, 250 zł, 300zł. Wówczas, uiszczenie opłaty w czwartej części opłaty stałej od pozwu w postępowaniu uproszczonym oznaczałoby brak należnej opłaty, a w rezultacie zwrot pozwu. Zdarza się również, iż opłacony zgodnie z art. 19 ust. 2 u.k.s.c. pozew zostaje zwrócony na podstawie art. 1302 par. 1 i par. 4 k.p.c., jeżeli sąd, wbrew wnioskowi powoda, uzna, że sprawa nie kwalifikuje się do postępowania nakazowego. Wobec powyższego, ze względów praktycznych, można przedsiębiorcom zalecić określanie opłaty zgodnie z art. 28 u.k.s.c. Można ją uiścić na trzy sposoby.
Po pierwsze - znakami opłaty sądowej. W takim przypadku maksymalna wartość dokonywanej opłaty sądowej nie może przekraczać 1,5 tys. zł. Uiszczenie następuje poprzez naklejenie znaków opłaty sądowej na pierwszej lub ostatniej stronie egzemplarza pisma procesowego przeznaczonego dla sądu, a nie w ogóle na egzemplarzach wnoszonych do sądu. Znaczki należy nakleić tak, aby nie zakryć treści pisma. Drugim sposobem uiszczania opłat sądowych jest zapłata gotówką w kasie właściwego sądu. Wpłata potwierdzana jest przez pracownika sądu stosowną adnotacją na oryginale pozwu. Uiszczający otrzymuje również kopię dowodu opłaty. Należy pamiętać, iż pracownicy sądu co do zasady nie będą weryfikować wysokości uiszczanej kwoty. Możliwe jest także dokonanie opłaty w formie bezgotówkowej na rachunek bieżący dochodów właściwego sądu.

MICHAŁ DROZDOWICZ
radca prawny z Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy we Wrocławiu

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK