| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Przedsiębiorca, który przedstawi ofertę innemu przedsiębiorcy lub konsumentowi, jest nią związany. Jeśli jej nie odwoła i zostanie ona przyjęta - oferent będzie musiał zawrzeć umowę na warunkach, które przedstawił w ofercie.

Odpowiedzialność
 
W razie przyjęcia oferty przez oblata, czemu oferent nie może zapobiec, jeżeli skutecznie nie odwołał swojej propozycji, oferent ów może odpowiadać z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy (art. 471 k.c.), jeżeli nie spełni rzetelnie wszystkich obietnic, jakie złożył w ofercie. Dzieje się tak, jeżeli np. nie spełnia on oferowanego świadczenia w przyrzeczonym terminie. Wyjątek stanowią sytuacje, w których niewykonanie lub nienależyte wykonanie świadczenia wynikającego z oferty jest następstwem okoliczności, za które oferent nie ponosi odpowiedzialności.
Oblat, który zgodnie z prawem przyjął ofertę, a potem dowiedział się, że oferent nie zamierza spełnić świadczeń wynikających z tak zawartej umowy, może domagać się odszkodowania w granicach tzw. ujemnego interesu umowy. Składają się na nie koszty, jakie oblat poniósł w związku z zawarciem umowy, czy wydatki związane z jego świadczeniem na rzecz oferenta. Dla przykładu: jeżeli oblat przyjął ofertę uporządkowania placu użytkowanego przez oferenta, może domagać się kwot, jakie zapłacił dodatkowo zatrudnionym przez siebie osobom po to, by dotrzymać terminu oznaczonego w ofercie. Oblat nie może się jednak domagać pokrycia korzyści, jakie uzyskałby w razie wykonania umowy przez oferenta.
Inną ważną sytuacją, często spotykaną w stosunkach między przedsiębiorcami, jest ochrona interesów oblata, który zawarł umowę zaoferowaną w liście intencyjnym. Można uznać, że na podstawie takiego właśnie pisma upoważniającego adresata do dokonania określonych czynności, które w przyszłości mają być objęte umową zasadniczą, dochodzi do zawarcia kontraktu ubocznego. W tym znaczeniu i w takich sytuacjach list intencyjny jest ofertą. Wówczas adresatowi listu, który uczynił zadość żądaniu nadawcy (oferenta) i np. uporządkował plac, będzie przysługiwało roszczenie o wynagrodzenie. Jeżeli przy tej okazji oblat ów poniósł wydatki, będzie mógł domagać się ich pokrycia podstawie art. 471 k.c. Jeśli jednak pomiędzy nadawcą listu a adresatem, ze względu na nieokreślenie w liście elementów przedmiotowo istotnych umowy nie doszło do jej zawarcia, adresatowi będzie przysługiwało jedynie roszczenie z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia nadawcy, o ile oblat ów świadczenie wykonał. W takim wypadku żądanie renegocjacji elementów umowy definitywnej, które już zostały wykonane, jest niedopuszczalne.
ORZECZENIE BŁĘDNE PRZEWIDYWANIA
Błąd przewidywania co do dalszych posunięć po dojściu do skutku oferowanej umowy, jako błąd co do pobudki, nie uzasadnia uchylenia się od skutków prawnych złożonej oferty.
(wyrok SN z 24 września 1998 r., sygn. akt III CKN 611/97)
 


Dobromiła Niedzielska-Jakubczyk


Gazeta Prawna Nr 166/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2007-08-28

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK