| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Jak przygotować ofertę i jakie są skutki jej złożenia

Przedsiębiorca, który przedstawi ofertę innemu przedsiębiorcy lub konsumentowi, jest nią związany. Jeśli jej nie odwoła i zostanie ona przyjęta - oferent będzie musiał zawrzeć umowę na warunkach, które przedstawił w ofercie.


Czy oferta musi mieć jakąś konkretną formę? Czy zawarte w niej istotne postanowienia powinny zostać zapisane w określonym miejscu? Na co należy zwrócić uwagę przed wyrażeniem zgody na proponowane warunki umowy?

Nie ma uniwersalnego wzoru oferty chociażby dlatego, że można proponować zawarcie rozmaitych umów. Jednak przed wyrażeniem zgody z każdą ofertą należy się dokładnie zapoznać. Od momentu jej akceptacji tekst oferty będzie stanowił treść zawartej umowy. Przykładem niedobrych praktyk mogą być wpisywane czasem na końcu ofert małymi literami postanowienia decydujące o nieatrakcyjności konkretnej umowy. Trzeba więc zwracać baczną uwagę na każdy zapis oferty, ponieważ po jej zaakceptowaniu wszystkie postanowienia będą źródłem praw i obowiązków każdej ze stron umowy.

Czy każda propozycja zawarcia umowy to oferta w rozumieniu prawa cywilnego? Kiedy można być pewnym, że doszło o zawarcia umowy, a kiedy nie?

Nie każde oświadczenie woli polegające na propozycji zawarcia umowy można uznać za ofertę. Nie będzie nią oświadczenie, w którym brakuje np. ceny albo określenia przedmiotu umowy. Pismo mające takie braki należy traktować jako zaproszenie do zawarcia umowy. Przykładem niech będzie witryna sklepu, w której towar nie został opatrzony ceną. W takim przypadku sprzedający może za każdym razem uzgadniać ją z klientem.
Proszę także pamiętać, że do zawarcia umowy w trybie oferty nie dojdzie, jeśli warunki w niej zawarte nie zostaną wyraźnie zaakceptowane przez oblata (adresata oferty). Akceptacja jest przy tym ograniczona terminem. Otóż stosowne oświadczenie woli trzeba złożyć niezwłocznie bądź w terminie wskazanym przez oferenta. Jeżeli otrzymawszy ofertę kontrahent nie wyrazi chęci zawarcia umowy, to nie dojdzie do jej zawarcia. Czasem można jednak mówić o tzw. milczącym przyjęciu oferty. Ewentualność taka została przewidziana w stosunkach między przedsiębiorcami pozostającymi w stałych stosunkach gospodarczych. Jako przykład niech posłuży sytuacja, w której oferta zawsze jest wysyłana za pomocą faksu. W przypadku stałej współpracy dopiero niezwłoczne oświadczenie przedsiębiorcy-oblata o nieprzyjęciu warunków umowy będzie skutkowało odrzuceniem oferty. Jeśli natomiast zaniecha on jakiejkolwiek odpowiedzi, to przyjmuje się, że milcząco przyjął ofertę. Umowa zostaje wówczas zawarta i każda z jej stron może dochodzić swoich praw przed sądem w postępowaniu cywilnym - czy to z powodu niewykonania umowy, czy z uwagi na nienależyte jej wykonanie. Nie trzeba w takich sytuacjach czynić w ofercie zastrzeżenia, że brak niezwłocznej odpowiedzi zostanie uznany za przyjęcie warunków umowy.
W relacjach między przedsiębiorcami wpisanie do odpowiedzi na ofertę drobnych zmian, które nie powodują istotnej zmiany treści, może być uznane za przyjęcie oferty, natomiast propozycja istotnych modyfikacji będzie oznaczała złożenie nowej oferty. Tak więc, jeżeli po otrzymaniu oferty przedsiębiorca nie jest zainteresowany zawarciem umowy, najlepszym rozwiązaniem jest jej odrzucenie albo złożenie odpowiedzi w istotny sposób zmieniający treść propozycji. Kierowanie natomiast pisma, w którym modyfikacje nie dotyczyłyby istotnych elementów umowy - chociażby dla poznania intencji oferenta - może skutkować zawarciem umowy, której przedsiębiorca wcale nie chciał zawrzeć.

MAŁGORZATA STODOLSKA-PIEKARZEWSKA
adwokat z Kancelarii Adwokatów i Radców Prawnych P.J. Sowisło

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

SOVA Accounting

Biuro rachunkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »