reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Odpowiedź na pozew
                         
Pozwany ma obowiązek wnieść odpowiedź na pozew w ciągu dwóch tygodni od otrzymania pozwu. Taka procedura obowiązuje w sprawach, w których sąd nie wydał nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym lub upominawczym. W razie wydania nakazu zapłaty pozwany musi okoliczności faktyczne, zarzuty i wnioski dowodowe zgłosić w piśmie, w którym podał te zarzuty lub wnosząc sprzeciw.
Sąd zwraca odpowiedź na pozew wniesiony po terminie, czyli po upływie dwóch tygodni od otrzymania pozwu. Pozwany może wystąpić o przywrócenie terminu na wniesienie odpowiedzi na pozew, jednak przywróceniu terminu nie podlega zgłoszenie twierdzeń i dowodów na ich poparcie.
W odpowiedzi na pozew pozwany albo jego pełnomocnik zawierają wszystkie twierdzenia, zarzuty oraz dowody na ich poparcie, pod rygorem utraty prawa powoływania ich w toku postępowania. Później mogą powoływać się na nie tylko wtedy, kiedy wykażą, że taka potrzeba wynikła później. W takim przypadku dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie powołują w terminie dwutygodniowym od dnia, w którym stało się to możliwe lub powstała potrzeba ich powołania.
 
Gdy pełnomocnik zawini
 
Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony przedsiębiorca może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Skargi na adwokatów rozpoznaje sąd dyscyplinarny przy Okręgowej Radzie Adwokackiej, natomiast skargi na radców prawnych sąd dyscyplinarny przy Radzie Okręgowej Krajowej Izby Radców Prawnych. Pokrzywdzona strona może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem - ten, kto z winy swojej wyrządził drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia. W praktyce jednak strona będzie dochodziła odszkodowania od ubezpieczyciela, u którego adwokat lub radca prawny zakupili polisę OC. Wykupienie takiego ubezpieczenia jest obowiązkowe. Ubezpieczeniem OC jest objęta odpowiedzialność cywilna radcy prawnego i adwokata za szkody wyrządzone w następstwie działania lub zaniechania ubezpieczonego, w okresie trwania ochrony ubezpieczeniowej podczas wykonywania czynności zawodowych. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC w odniesieniu do jednego zdarzenia, którego skutki są objęte umową ubezpieczenia, wynosi równowartość w złotych 50 tys. euro.
 


Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz


Gazeta Prawna Nr 157/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2007-08-14

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Wiśniewski

Doradca podatkowy. Menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama