reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Pełnomocnicy bardziej zdyscyplinowani
 
Pismo wszczynające postępowanie w sprawie obarczone brakami na skutek niezachowania warunków formalnych nie może otrzymać prawidłowego biegu. Sąd zwraca je wówczas stronie, nawet jeśli wniósł je pełnomocnik, bez wzywania jej do poprawienia lub do uzupełnienia. Natomiast mylne oznaczenie pisma procesowego lub inne oczywiste niedokładności nie są przeszkodą, aby sąd nadał mu bieg i rozpoznał we właściwym trybie.
Przedsiębiorca, który sam wniósł pismo procesowe wszczynające postępowanie w sprawie i nie korzysta z pomocy adwokata lub radcy prawnego, jest przez sąd traktowany znacznie łagodniej niż profesjonalny pełnomocnik, który sporządziłby to pismo, podpisał i złożył w sądzie. Sąd w zarządzeniu o zwrocie pisma wskazuje przedsiębiorcy braki, jakimi było ono dotknięte, oraz poucza go o skutkach ponownego wniesienia. Jeśli stronę reprezentuje profesjonalny pełnomocnik - sąd zwraca pismo bez pouczenia.
Jeśli w ciągu tygodnia od zarządzenia o zwrocie pisma strona niereprezentowana przed sądem przez adwokata lub radcę prawnego wniesie je ponownie i nowe pismo nie będzie dotknięte brakami, to wywoła ono skutek od daty pierwotnego wniesienia (jest to ważne, np. gdy kończy się termin przedawnienia roszczenia, wówczas każdy dzień ma znaczenie). Gdyby jednak przedsiębiorca ponownie wniósł pismo z takimi samymi brakami jak złożone po raz pierwszy, to wówczas sąd zwróci mu je ponownie. Pismo zwrócone po raz drugi po złożeniu go już bez zakwestionowanych przez sąd braków nie wywołuje skutków prawnych od daty pierwotnego wniesienia, co może doprowadzić do tego, że termin na wniesienie pisma przedawni się.
Gdy strona reprezentowana jest przez adwokata, radcę prawnego, rzecznika patentowego - sąd w zarządzeniu o zwrocie pisma nie poucza o skutkach ponownego wniesienia pisma wszczynającego postępowanie w sprawie. Nie stosuje też zasady, że w razie usunięcia braków i ponownego wniesienia pisma w ciągu tygodnia od doręczenia zarządzenia o zwrocie pismo niedotknięte brakami wywołuje skutki prawne od dnia pierwotnego wniesienia.
Jest to dotkliwa restrykcja, stosowana przez sąd w stosunku do strony reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika. Jeśli adwokat albo radca prawny wniesie pismo obarczone brakami, a sąd je zwróci, w pewnych przypadkach, może dojść nawet do przedawnienia roszczenia.
W postępowaniu przed sądem pierwszej instancji składane są również inne pisma procesowe. Gdyby takie pismo nie mogło otrzymać dalszego biegu na skutek niezachowania warunków formalnych, a wnosiłby go reprezentujący stronę adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, to wówczas sąd zwraca je bez wzywania do poprawienia lub do uzupełnienia. Gdyby natomiast takim pismem był sprzeciw od wyroku zaocznego, sprzeciw od nakazu zapłaty, albo gdyby to były zarzuty od nakazu, to sąd odrzuci je.
 
Doręczanie pism procesowych
 
Przedsiębiorca, którego przed sądem gospodarczym reprezentuje adwokat, radca prawny, rzecznik patentowy, ma obowiązek w toku sprawy doręczyć odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. Powinien zrobić to sam, albo może go w tym wyręczyć pełnomocnik. Do pisma procesowego wniesionego do sądu powinien dołączyć dowód, że doręczył drugiej stronie odpis pisma albo dowód, że wysłał go przesyłką poleconą. Jeśli tego nie zrobi, sąd zwraca pismo bez wzywania do usunięcia tego braku.
Taki obowiązek w postępowaniu gospodarczym ciąży na stronie reprezentowanej przez profesjonalnego pełnomocnika, bez względu na to, czy druga strona jest również reprezentowana przez adwokata lub radcę prawnego. Wymagania te nie są jednak stosowane np. przy wnoszeniu apelacji, skargi kasacyjnej, zażalenia, sprzeciwu od wyroku zaocznego, sprzeciwu od nakazu zapłaty, zarzutów od nakazu zapłaty, wniosku o zabezpieczenie powództwa i skargi o wznowienie postępowania. Te pisma procesowe strona ma obowiązek złożyć w sądzie z odpisami dla strony przeciwnej.
 
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dominika Gałka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama