reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Składanie pozwu
                           
Pozew w sprawie gospodarczej może złożyć osobiście przedsiębiorca albo wyręcza go w tym jego pełnomocnik. Pozew powinien spełniać warunki formalne pism procesowych i odpowiadać szczególnym wymaganiom stawianym pozwom w postępowaniu gospodarczym.
Pozew, który jest pierwszym pismem w sprawie, musi informować o miejscu zamieszkania lub o siedzibie strony oraz oznaczać przedmiot sporu (kolejne pisma w sprawie powinny powoływać się na sygnaturę akt). Dokładnie należy w nim określić żądanie oraz przytoczyć okoliczności faktyczne uzasadniające je.
W sprawach gospodarczych obowiązki przedsiębiorców zgłaszających fakty i dowody zostały przez ustawodawcę określone w sposób bardziej rygorystyczny niż w innych sprawach cywilnych. Powód musi podać wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie, bo utraci prawo do powoływania tych twierdzeń i dowodów później, już w toku postępowania. Wyjątek stanowią sytuacje, gdy powołanie twierdzeń i dowodów w pozwie nie było możliwe albo powód wykazał, że potrzeba ich powołania wynikła później. Dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie muszą wtedy zostać przedstawione w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub wynikła potrzeba powołania ich.
Do pozwu powód - przedsiębiorca musi dołączyć odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań. Dlatego zanim postanowi wszcząć proces przed sądem gospodarczym, powinien rozpocząć negocjacje na piśmie z tym, którego zamierza pozwać. Trzeba prowadzić je, by w ten sposób uzyskać dowody stanowiące później załącznik do pozwu.
OGRANICZENIA MOCODAWCY
Mocodawcą jest przedsiębiorca, który udziela pełnomocnictwa adwokatowi, radcy prawnemu, rzecznikowi patentowemu, osobie sprawującej zarząd jego majątkiem, a nawet pracownikowi swojej firmy lub organu nadrzędnego nad nią.
Mocodawca nie może udzielić pełnomocnictwa zbiorowego, ale może ustanowić kilka pełnomocników w tej samej sprawie, pod warunkiem że nie ma między nimi konfliktu interesów. Ustanowienie kolejnego pełnomocnika nie oznacza cofnięcia pełnomocnictwa dotychczasowemu pełnomocnikowi. Każdy kolejny pełnomocnik ustanowiony w tej samej sprawie działa w ramach określonych w pełnomocnictwie.
Jeden pełnomocnik może działać w imieniu kilku mocodawców.
Udzielenie pełnomocnictwa nie pozbawia strony możliwości samodzielnego podejmowania czynności procesowych lub aktów dyspozytywnych.
Gdyby przedsiębiorca nie złożył odpisu wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania lub reklamacji wraz z dowodem doręczenia lub wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą, to przewodniczący sądu uzna, że pismo nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych i zwróci je stronie bez wzywania do jego poprawienia lub uzupełnienia.
 
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawnicza Skibiński

Specjalista w zakresie prawa samorządowego, gospodarczego oraz spraw odszkodowawczych. Kancelaria prowadzi blog prawniczy „Filiżanka Prawa”.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama