reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.

Pomaganie w prowadzeniu sprawy
 
Adwokaci i radcowie prawni, a także inni wyżej wspomniani pełnomocnicy, mogą reprezentować przedsiębiorcę przed sądem na podstawie złożonego do akt sprawy pełnomocnictwa.
POSTĘPOWANIE W SPRAWACH GOSPODARCZYCH
W sprawach gospodarczych obowiązuje zakaz wytaczania powództw wzajemnych (dotyczących tego samego przedmiotu co roszczenie główne) oraz zakaz zgłaszania zarzutu potrącenia, jeżeli wierzytelność nie jest udowodniona dokumentami. Pozwany przedsiębiorca musi wnieść do sądu gospodarczego oddzielną sprawę, w której dotychczasowy powód wystąpi w charakterze pozwanego. Na podstawie art. 219 k.p.c. sąd gospodarczy będzie mógł obie sprawy połączyć do wspólnego rozpoznania, jeżeli uzna, że dochodzone przez strony roszczenia pozostają ze sobą w związku. W toku postępowania przedsiębiorca nie może zgłaszać nowych roszczeń zamiast lub obok dotychczasowych (art. 4794 par. 2 k.p.c.). Nie może też zmieniać treści powództwa.
Jeśli nie ma obowiązku reprezentowania strony przez profesjonalnego pełnomocnika, zdarza się często, że adwokaci i radcowie prawni pomagają tylko przedsiębiorcy prowadzić sprawę. Nie reprezentują go oficjalnie przed sądem, lecz jedynie udzielają porad i konsultują treść pism procesowych składanych do akt. Nawet jeżeli faktycznie sami sporządzają pismo procesowe, to firmuje je i podpisuje przedsiębiorca, który nie ujawnia przed sądem, że korzysta z pomocy profesjonalnego pełnomocnika. Przepisy procedury nie wymagają bowiem, by prawnik, który doradza przy prowadzeniu sprawy stronie, musiał ją także reprezentować przed sądem na rozprawie oraz sporządzać w jej imieniu pisma procesowe i je podpisywać. Stosowanie takiej praktyki wymogły przepisy procedury cywilnej stosowane w sprawach, które stawiają znacznie większe wymagania pełnomocnikom stron niż przedsiębiorcom, którzy występują przed sądem bez adwokata lub bez radcy prawnego.
WAŻNE
CO W PEŁNOMOCNICTWIE
W pełnomocnictwie należy określić osobę pełnomocnika i mocodawcy. Podpis mocodawcy na pełnomocnictwie powinien być własnoręczny, ale nie musi być czytelny. Powinien obejmować przynajmniej nazwisko. Pełnomocnictwa wystawionego za granicą nie musi legalizować konsul. Pełnomocnictwo udzielone przez osobę fizyczną (przedsiębiorcę) radcy prawnemu winno zawierać oświadczenie, że radca nie pozostaje w stosunku pracy. Oryginał pełnomocnictwa może zostać zastąpiony uwierzytelnionym odpisem.
 
Kto udziela pełnomocnictwa
                                            
Pełnomocnictwa do prowadzenia sprawy udziela strona, jej organ lub przedstawiciel ustawowy. W spółkach - udzielają i podpisują go osoby wchodzące w skład organów spółek. Na przykład jeśli organ spółki z o.o. jest kolegialny, to pełnomocnictwa powinny udzielić co najmniej dwie osoby fizyczne. W spółce jawnej prawo do reprezentowania jej ma każdy wspólnik. Prawo to dotyczy wszystkich czynności sądowych i pozasądowych spółki (art. 29 k.s.h.). Na podobnych zasadach sprawa reprezentowania spółki została uregulowana w spółce komandytowej (art. 103 k.s.h.). Oznacza to, że wspólnicy mogą udzielić pełnomocnictwa adwokatowi albo radcy prawnemu.
W spółkach kapitałowych członek zarządu może prowadzić sprawy spółki i m.in. wszystkie czynności sądowe, a więc i udzielać pełnomocnictwa. Jeśli zarząd jest wieloosobowy, to sposób reprezentowania określa umowa spółki. Gdyby statut nie określał tego sposobu, to wymagane jest współdziałanie dwóch członków zarządu albo jednego członka zarządu, łącznie z prokurentem (art. 204, 205, 372 i 373 k.s.h.).
Natomiast w spółce cywilnej każdy wspólnik ma prawo prowadzić jej sprawy. Może też udzielać pełnomocnictw (art. 865 i 866 kodeksu cywilnego).
Z kolei w przedsiębiorstwach państwowych do powoływania i odwoływania pełnomocników uprawniony jest wyłącznie dyrektor na podstawie ustawy o przedsiębiorstwach państwowych. Natomiast zastępca dyrektora może ustanowić pełnomocnika procesowego w granicach swojego umocowania.
 
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

e-agropodatki.pl

Pierwszy w Polsce podatkowy serwis informacyjny dla rolników indywidualnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama