reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.


Jakie zmiany procedury cywilnej w sprawach przed sądami gospodarczymi przysparzają najwięcej problemów radcom prawnym i adwokatom?

Radcowie prawni i adwokaci mają najwięcej problemów z: tzw. prekluzją dowodową, procedurami związanymi z uiszczaniem opłat wpisów oraz kosztów z innego tytułu związanych z postępowaniem sądowym, doręczaniem w trakcie procesu pism stronie przeciwnej oraz ograniczeniem wprowadzania zmian do złożonego już pozwu.

Czy prekluzja dowodowa jest nowym środkiem dyscyplinującym strony?

Prekluzja dowodowa dotycząca spraw gospodarczych istnieje w procedurze cywilnej już od dłuższego czasu, ale teraz została jeszcze bardziej doprecyzowana przez ustawodawcę, a wymogi z nią związane zostały zaostrzone. Polega ona na tym, że w pozwie, czyli w pierwszym piśmie dowodowym, należy podać wszystkie twierdzenia i dowody na ich poparcie pod rygorem powoływania się na nie w dalszym toku postępowania.
Wnosząc pozew w sprawie skomplikowanej od dawna przedstawiało się wszystkie dowody. Natomiast dla mnie jest sprawą niezrozumiałą, że wnosząc sprawę w postępowaniu nakazowym albo upominawczym, strona zostaje przez ustawodawcę zmuszona do przedstawienia wszystkich zarzutów. Istota tego postępowania polega bowiem na tym, że sąd wydaje nakaz w postępowaniu nakazowym, a druga strona zawsze może od niego złożyć zarzuty. Sprawa wówczas trafia do postępowania zwykłego. Nasuwa się przy tym pytanie, czy już w pozwie pierwszym złożonym w postępowaniu nakazowym trzeba dołączyć wszystkie dokumenty posiadane przez stronę i wyjaśnić całe ze szczegółami tło tej sprawy i przedstawić wszystkie dokumenty, które już hipotetycznie mogłyby w przyszłości w tej sprawie zaistnieć. Chcę przypomnieć, że wszczynając postępowanie nakazowe, adwokat albo radca ma prawo dołączyć tylko oświadczenie dłużnika o tym, że uznaje swój dług i roszczenie wierzyciela. Dawniej sądy uznawały, że w tym postępowaniu ono wystarczyło i dopuszczały, że na dalszym etapie postępowania te dowody uzupełniano. Teraz z tzw. ostrożności procesowej profesjonalni pełnomocnicy przedstawiają już na tym etapie postępowania wszystkie dowody, które udało się im zebrać. Doszło więc do tego, że wnosząc o wszczęcie postępowania nakazowego, pełnomocnicy z góry muszą założyć, że na tym etapie postępowania sprawa nie zakończy się i niebawem trafi do postępowania zwykłego.
W dodatku pojawiła się dosyć niekorzystna praktyka, że pozwani, wykorzystując te znowelizowane przepisu kodeksu postępowania cywilnego, zamiast w odpowiedzi na pozew koncentrować się na przedstawianiu argumentów potwierdzających ich racje, zwracają uwagę na szukanie braków formalnych w pozwie, na przykład podnosząc, że powód w przekonywający sposób nie udowodnił, że jego firma jeszcze nadal istnieje. Nadmierny formalizm przewidziany w przepisach procedury cywilnej zezwala przeciwnikom procesowym na szukanie przede wszystkim kruczków prawnych, a nie wysuwanie merytorycznych argumentów.

Czy nadmierny formalizm szkodzi?

Tak. Na przykład prowadzi do tego, że sądy od razu zwracają pozwy zamiast wyjaśniać wątpliwości ze stronami. Tak jest na przykład wówczas, gdy ich zdaniem pełnomocnik niedostatecznie udokumentuje, że jego mocodawca chciał dobrowolnie pozwanego wezwać do zapłaty albo już wcześniej złożył u niego reklamację, która nie została rozpatrzona. Dawniej, jeżeli sąd miał w takiej sprawie wątpliwości, to wyjaśniał je, dopytując o pewne szczegóły stronę.

MAŁGORZATA ZAMORSKA
radca prawny, Kancelaria bnt Neupert Zamorska & Partnerzy
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Poniewierka Kancelaria Radcy Prawnego

Kancelaria Radców Prawnych i Mediatorów

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama