reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.


Czy ostatnie zmiany w procedurze cywilnej obowiązujące od 20 marca przyspieszyły i usprawniły przebieg postępowania przed sądami gospodarczymi?

Tak. Zobowiązały na przykład adwokatów i radów prawnych, aby doręczali w toku sprawy odpisy pism procesowych z załącznikami bezpośrednio stronie przeciwnej. W dodatku sąd kontroluje, czy profesjonalny pełnomocnik dopełnił tego obowiązku, ponieważ do pisma procesowego składanego do akt adwokat i radca prawny powinni dołączyć dowód doręczenia stronie przeciwnej odpisu pisma albo dowód nadania go przesyłką poleconą. Natomiast pisma, do których nie dołączono takich potwierdzeń, podlegają zwrotowi bez wzywania do usunięcia tego braku. Wprawdzie ten zapis dotyczący zwrotu pisma powinien dyscyplinować strony i ich pełnomocników, to jednak obowiązek skorzystania przez sąd z tej możliwości faktycznie może doprowadzić do przedłużenia postępowania.

Czy przedsiębiorca, który zdecyduje się ustanowić profesjonalnego pełnomocnika, musi podjąć próbę polubownego załatwienia sprawy jeszcze przed skierowaniem jej do sądu?

Tak. W przepisach regulujących procedurę cywilną można dopatrzyć się takich prób wywierania nacisku na przedsiębiorcę. Zwracam uwagę na obowiązek nałożony na pełnomocnika profesjonalnego, aby w postępowaniu gospodarczym do pozwu dołączał odpis reklamacji lub wezwanie do dobrowolnego spełnienia żądania wraz z dowodem doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą oraz odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.
W ten sposób ustawodawca zobowiązał przedsiębiorcę będącego w sprawie powodem, aby udowodnił że chciał w sposób ugodowy rozwiązać spór.
Gdyby odpis wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania lub reklamacji nie został jednak złożony, albo brakowało załącznika w postaci dowodu doręczenia albo wysłania go pozwanemu przesyłką poleconą, przewodniczący ma obowiązek zarządzić zwrot pisma. Skutki tego będą takie same jak wówczas, gdyby pozew posiadał braki formalne. Sąd ma też prawo w takiej sytuacji obciążyć kosztami procesu w całości lub w części powoda, jeżeli zaniechanie przyczyniło się do niepotrzebnego wytoczenia sprawy lub wadliwego określenia jej zakresu.

Czy w razie braku odpowiedzi na pozew sąd może wydać wyrok zaoczny?

Tak. Na adwokata i radcę prawnego, który reprezentuje pozwanego, został nałożony obowiązek złożenia odpowiedzi na pozew w ciągu dwóch tygodni od dnia otrzymania pozwu. Niezłożenie jej może spowodować wydanie wyroku zaocznego na posiedzeniu niejawnym.
Natomiast składając odpowiedź na pozew pełnomocnik profesjonalny jest zobowiązany do podania w nim wszystkich twierdzeń, zarzutów oraz dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty powołania ich w toku procesu, chyba że pełnomocnik wykaże, że ich powołanie w odpowiedzi na pozew nie było możliwe albo potrzeba ich powołania wynikła później.
Dalsze twierdzenia i dowody na ich poparcie należy wówczas przedstawić sądowi w ciągu dwóch tygodni od dnia, w którym powołanie ich stało się możliwe lub powstała potrzeba ich powołania. Dodatkowym skutkiem niedopełnienia tego obowiązku jest możliwość obciążenia pozwanego kosztami procesu bez względu na to, czy wygra sprawę.

WOJCIECH BIERNACKI
radca prawny
Kancelaria Radców Prawnych Biernaccy
reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama