reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jak ustanowić pełnomocnika do prowadzenia sprawy przed sądem gospodarczym

Jeśli z powodu niefrasobliwości lub niewiedzy adwokata lub radcy prawnego reprezentującego przedsiębiorcę przed sądem gospodarczym dojdzie np. do przedawnienia roszczenia - pokrzywdzony może wnieść na niego skargę do sądu dyscyplinarnego przy danej korporacji. Przedsiębiorca może też dochodzić odszkodowania na zasadach ogólnych przed sądem powszechnym na podstawie art. 415 kodeksu cywilnego.


Czy jeśli adwokat przy wnoszeniu pisma dopuścił się uchybień, skutki jego zwrotu przez sąd mogą być niekorzystne dla strony?

Tak, ale tylko w pewnych przypadkach. Jeżeli pełnomocnik złoży do sądu pismo nieopłacone lub opłacone w niewłaściwej wysokości, przewodniczący wyda zarządzenie o zwrocie takiego pisma. Pismo zwrócone nie wywołuje żadnych skutków, jakie ustawa wiąże z wniesieniem pisma procesowego do sądu. Jeżeli jednak w terminie tygodnia od dnia doręczenia zarządzenia pełnomocnik uiści brakującą opłatę, pismo wywoła skutek od daty pierwotnego wniesienia. Warto przypomnieć, że zgodnie z art. 1302 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego, pełnomocnik profesjonalny jest zobowiązany przy wnoszeniu pisma (np. pozwu) do sądu, które podlega opłacie stałej lub stosunkowej obliczonej od wskazanej przez stronę wartości przedmiotu sporu, należycie je opłacić.
Natomiast gdy pełnomocnik profesjonalny wniesie do sądu środki odwoławcze lub środki zaskarżenia (apelacja, zażalenie) nieopłacone opłatą stałą lub stosunkową, konsekwencje prawne takiego nieopłacenia są poważniejsze. Sąd postanowieniem odrzuci apelację lub zażalenie bez dodatkowego wezwania do uiszczenia opłaty (art. 1302 par. 3 k.p.c.). Tym samym zaskarżone orzeczenie I instancji uprawomocni się.

Czy pismo procesowe może zostać zwrócone w razie niezachowania warunków formalnych przy sporządzaniu go?

Tak. Pełnomocnik profesjonalny, wnosząc do sądu I instancji pismo procesowe wszczynające postępowanie (np. pozew), powinien dochować wszystkich warunków formalnych związanych z jego sporządzeniem i wniesieniem. Jeżeli pełnomocnik nie zachowa warunków formalnych (np. nie wskaże osoby pozwanego) i wskutek tego pismo to nie będzie mogło otrzymać prawidłowego biegu, sąd zwróci je stronie bez wezwania do uzupełnienia (art. 4798a par. 1 k.p.c.). W razie zwrotu nie znajduje zastosowania przepis, zgodnie z którym pismo zwrócone, ale uzupełnione w terminie jednego tygodnia, wywołuje skutki od daty pierwotnego wniesienia. Skutki prawne braków formalnych innych niż brak wymaganej opłaty mogą być poważniejsze, w szczególności gdy pozew wnoszony jest na kilka dni przed upływem terminu przedawnienia. Zwrot pozwu może spowodować, iż roszczenie ulegnie przedawnieniu, jako że pełnomocnik nie zdąży złożyć kolejnego prawidłowego pozwu.

Czy pełnomocnik profesjonalny, wnosząc pozew do sądu gospodarczego, jest zobowiązany do podania w nim wszystkich twierdzeń oraz dowodów na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w dalszym toku postępowania?

Tak. W art. 47912 k.p.c. ustawodawca wprowadził regulację określającą obligatoryjne elementy pozwu w postępowaniu gospodarczym, która obowiązuje zarówno profesjonalnych pełnomocników, jak i przedsiębiorców osobiście występujących w procesie. Dlatego pełnomocnik profesjonalny, wnosząc pozew do sądu gospodarczego, powinien podać w nim wszystkie twierdzenia oraz dowody na ich poparcie pod rygorem utraty prawa powoływania ich w dalszym toku postępowania. Gdyby jednak pełnomocnik nie podniósł wszystkich twierdzeń i nie przedstawił dowodów na ich poparcie w pozwie, a chciałby, aby zostały one uwzględnione przez sąd, to musi on wykazać, że ich powołanie w pozwie nie było możliwe albo że potrzeba ich powołania wynikła później. Jednakże nie może on dokonać tego w dowolnym czasie. Ustawodawca i w tym przypadku wprowadził terminy, w których pełnomocnik jest zobowiązany do ich przedstawienia, tj. powinien to zrobić w terminie dwóch tygodni od dnia, w którym ich powołanie stało się możliwe lub wynikła potrzeba ich powołania. Oczywiście pełnomocnik musi wykazać, że terminu tego dochował, gdyż w przeciwnym razie sąd nowe twierdzenia pominie, a wnioski dowodowe oddali.

JAROSŁAW CHAŁAS

radca prawny, partner zarządzający, Kancelaria Prawna Chałas i Wspólnicy

 

reklama

Czytaj także

Źródło:

INFOR
Kodeks pracy 2020. Praktyczny komentarz z przykładami129.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Olewińska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama