| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Nowe zasady odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych

Nowe zasady odpowiedzialności firm ubezpieczeniowych

10 sierpnia wchodzą w życie znowelizowane przepisy kodeksu cywilnego, które wprowadzają istotne zmiany w umowie ubezpieczenia. Dzięki nim klient firmy ubezpieczeniowej będzie mógł zaoszczędzić na opłatach, szybciej uzyska odszkodowanie. Zlikwidowano też lukę pozwalającą na pozbawienie poszkodowanych wypłaty z polisy odpowiedzialności cywilnej sprawcy.

Wykreślenie par. 5 z art. 384 k.c. i dodanie do art. 805 par. 4 k.c. spowodowało istotne zmiany w zakresie ochrony przedsiębiorców przed zapisami warunków ubezpieczenia, które mogą być uznane za niedozwolone postanowienia umowne. Do tej pory nawet duże przedsiębiorstwa były chronione w tym zakresie jak konsumenci indywidualni, co - zgodnie z art. 3851 par.1 k.c. - oznaczało, że postanowienia umowy zawartej z konsumentem, nieuzgodnione indywidualnie nie wiążą go, jeżeli kształtują jego prawa i obowiązki w sposób sprzeczny z dobrymi obyczajami, rażąco naruszając jego interesy. Taki zapis w naszym prawie był ewenementem w skali europejskiej. Zwykle uznaje się, że duże firmy są równie profesjonalne co towarzystwa ubezpieczeniowe i nie potrzebują dodatkowej ochrony.
Teraz to się zmienia i przepisy dotyczące niedozwolonych klauzul umownych (art. 3851-3853 k.c.) będą miały zastosowanie, tylko jeżeli ubezpieczającym podmiotem gospodarczym jest osoba fizyczna. Chodziło o to, żeby ochronę typową dla osób indywidualnych zagwarantować też drobnym przedsiębiorcom. Wobec trudności w znalezieniu jasnej definicji tego pojęcia, zdecydowano się na takie rozwiązanie. Oznacza to, że mały przedsiębiorca, kupujący ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej zawodowej, mienia firmy czy firmowego auta, jest chroniony jak konsument.
Z punktu widzenia przedsiębiorców działających w skali międzynarodowej istotne będzie skreślenie art. 807 par. 2 k.c., dotyczącego ubezpieczeń w obrocie zagranicznym, czyli np. cargo. Przewidywał on, że w tych ubezpieczeniach mogą być stosowane warunki ubezpieczeń odbiegające od przepisów kodeksu cywilnego. Ten przepis został usunięty, bo pozwalał na odstępstwa od polskiego k.c. nawet w stosunku do umów ubezpieczenia turystycznego, zawieranego przez klientów indywidualnych. Prowadziło to do sytuacji, w której strony mogły zrezygnować z instrumentów ochrony przewidzianych w prawie polskim, nie przechodząc jednocześnie na żadne instrumenty ochrony przewidziane w prawie obcym. Ubezpieczyciele mogli korzystać z zagranicznych warunków ubezpieczeń, ale nie musieli wybierać prawa obcego.
Po wprowadzeniu zmiany nadal będzie można zawierać umowy ubezpieczenia, co do których właściwe będzie prawo obce, ale strony muszą wyraźnie wybrać to prawo. W tej sytuacji, rezygnując z prawa polskiego, decydują się na instrumenty ochronne przewidziane np. przez prawo niemieckie czy angielskie.
Ważną zmianą jest też nowelizacja art. 827 k.c., który przewidywał, że zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody wyrządzone z winy umyślnej przez osoby, za które ubezpieczający ponosi odpowiedzialność. Problem polegał na tym, że do tego grona zaliczano zazwyczaj także pracowników ubezpieczającego i stąd pojawiła się interpretacja, iż przedsiębiorca nie może ubezpieczyć się od szkody wyrządzonej przez pracownika. Nowe przepisy nie wyłączają już takiej odpowiedzialności towarzystwa. Ale przedsiębiorcy muszą uważać, bo zakład ubezpieczeń może zapisać takie wyłączenie w swoich warunkach ubezpieczenia.

MARCIN KRAJEWSKI
współautor zmian w kodeksie cywilnym, Kancelaria Maciesowicz & Krajewski

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Marta Padała

Instruktorka nauki jazdy kat.B z uprawnieniami egzaminatora

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »