| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawa i obowiązki wspólników w spółce cywilnej

Prawa i obowiązki wspólników w spółce cywilnej

Spółka cywilna cieszy się wśród przedsiębiorców niesłabnącą popularnością. Uważają, że łatwo ją założyć i prowadzić. Tymczasem w praktyce nie jest to takie proste. Przepisy regulujące spółkę cywilną okazują się lakoniczne, a ich wykładnia przysparza trudności nawet prawnikom. Dodatkowo sytuację komplikuje współwłasność łączna - podstawa stosunków majątkowych w spółce.

Wykonawcą zamówienia publicznego może być osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, a także podmioty te występujące wspólnie (art. 2 pkt 11, art. 23 ust. 1 ustawy Prawo zamówień publicznych). Na gruncie przepisów powyższej ustawy możliwość uczestniczenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia i zawarcia umowy nie została ograniczona do przedsiębiorców. Osoba fizyczna, również nieprowadząca zawodowej działalności gospodarczej, może być wykonawcą zamówienia publicznego, jeżeli tylko spełnia ustawowe i określone przez zamawiającego warunki. Takie stanowisko zajął bowiem Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 13 grudnia 1999 r. w sprawie pod sygn. akt III CKN 478/98. Osoby takie uczestniczą w postępowaniu na takich samych prawach jak inni wykonawcy. Zamawiający ma bowiem obowiązek równego traktowania wszystkich wykonawców, bez względu na ich formę organizacyjno-prawną.
Z punktu widzenia prawa zamówień publicznych forma organizacyjnoprawna wykonawcy nie ma zatem żadnego znaczenia, w szczególności na zdobycie zamówienia publicznego nie będzie miała wpływu okoliczność, czy ubiegający się o nie wykonawca jest osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej, czy jest to jednoosobowy przedsiębiorca, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, czy też spółka cywilna. Wśród jednoosobowych przedsiębiorców funkcjonuje jednak nadal przekonanie, że celem podjęcia jakiejś większej inicjatywy warto jest zawiązać spółkę cywilną. Z pewnością jest to dogodna forma organizacyjnoprawna dla przedsiębiorców, którzy właśnie na czas realizacji określonego przedsięwzięcia nie chcą działać samodzielnie.
Spółka cywilna jest bowiem najprostszą formą organizacyjnoprawną przewidzianą przez przepisy polskiego prawa. De facto jest ona po prostu umową, poprzez którą wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony. Jedynym wymogiem jej zawiązania jest sporządzenie umowy na piśmie - wystarczy zwykła forma pisemna. Umowa ta nie podlega żadnej rejestracji. Nie ma też obowiązku wnoszenia przez wspólników wkładów pieniężnych, wkład może bowiem polegać na wniesieniu własności lub innych praw, ale również np. wyłącznie na świadczeniu usług na rzecz spółki.
Spółkę cywilną można zatem zawiązać wyłącznie na czas udziału w przetargu celem ubiegania się o zamówienie publiczne i wykonania tego zamówienia. Należy przy tym mieć na uwadze, iż w przypadku spółki cywilnej za jej zobowiązania wspólnicy odpowiedzialni są solidarnie. Oznacza to, że wierzyciel, w tym przypadku zamawiający, będzie mógł żądać wykonania całości lub części zamówienia od wszystkich wspólników łącznie, od kilku z nich lub od każdego z osobna, a wykonanie zamówienia przez któregokolwiek ze wspólników spółki cywilnej zwolni pozostałych z jego wykonania. W przypadku zatem zażądania przez zamawiającego wykonania zamówienia przez jednego ze wspólników nie będzie się on mógł zwolnić z tego obowiązku poprzez wykazanie istnienia spółki cywilnej i przerzucenia tego obowiązku na pozostałych wspólników.

EDYTA KONARSKA
radca prawny w Tomczak i Partnerzy Spółka Adwokacka

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK