| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Rozliczanie VAT
 
Przy działalności gospodarczej prowadzonej w internecie może pojawić się obowiązek rozliczania podatku od towarów i usług. Również w tym przypadku konieczna będzie rejestracja dla celów VAT. W tym celu konieczne będzie złożenie w urzędzie skarbowym formularza VAT-R.
W tym podatku obowiązek podatkowy powstaje z chwilą: otrzymania zapłaty za zaliczeniem pocztowym (bez względu na datę wystawienia faktury), a jeżeli nie wystąpiło zaliczenie pocztowe: wydania towaru nabywcy niebędącemu podatnikiem VAT (nawet zwolnionym podmiotowo) albo wystawienia faktury - w pozostałych wypadkach nie później jednak niż w siódmym dniu od wydania towaru. Jeżeli podatnik wysyła towar nabywcy lub wskazanej przez niego osobie trzeciej, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru jednej z tych osób.
Opodatkowanie VAT transakcji handlowych będzie zależało od wielu czynników. Przedstawmy te zasady na pewnym przykładzie. Podatnik prowadzi działalność gospodarczą w zakresie szkoleń marketingowych. W podatku dochodowym rozlicza się na zasadach ogólnych, prowadząc księgę przychodów i rozchodów, nie jest zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług.
Od września 2004 r. podatnik rozpoczął sprzedaż przedmiotów na Allegro. Za każdy wystawiony, jak również za każdy sprzedany przedmiot przez Allegro jest pobierana prowizja. Sprzedaż dotyczy m.in. spinek do koszul (z metali nieszlachetnych), broszek, kufli, porcelany, przedmiotów z metali (cyna, mosiądz), nart, drukarki (na części), podgrzewacza do butelek i pochodzą z majątku wspólnego podatnika i jego żony.
Przedmioty te nabywane są przez osoby fizyczne (na zasadzie licytacji). Zapłata za zakupiony towar następuje na konto bankowe podatnika, natomiast zakupiony towar jest wysyłany pocztą. Przedmioty te były kupowane przez podatnika na własny użytek kilka lub kilkanaście lat temu.
Sprzedaż opisanych przedmiotów będących osobistą własnością podatnika, wykorzystywanych w gospodarstwie domowym, których ilość i rodzaj nie wskazują na przeznaczenie handlowe, nie podlega opodatkowaniu VAT. Sprzedaż wymienionych w przykładzie towarów, które pochodzą z majątku prywatnego i nie są przedmiotem działalności gospodarczej, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Natomiast w przypadku zakupu towarów w celach handlowych (tj. w celu dalszej odsprzedaży) czynność ta zostanie uznana za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 15 ust. 1 i 2 ustawy o VAT.
Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o VAT podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Natomiast art. 15 ust. 2 ustawy o VAT stanowi, że działalność gospodarcza obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.
Ważna liczba
10 tys. euro wynosi limit zwolnienia z VAT
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adwokat Marta Kawecka Właściciel portalu LegalnaBudowa.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK