| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Jakie obowiązki podatkowe mają przedsiębiorcy działający w internecie

Podatnik dokonujący transakcji w internecie w sposób zorganizowany i ciągły powinien zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać należne podatki. Prowadzenie firmy w sieci wiąże się z takimi samymi jak prowadzenie działalności w sposób tradycyjny obowiązkami podatkowymi. Za ich niedopełnienie grożą kary.

Sprzedawca powinien w pierwszej kolejności sprawdzić, czy jego działalność handlowa podlega opodatkowaniu VAT. W sytuacji gdy będzie on podatnikiem w świetle ustawy o podatku od towarów i usług powinien dokonać rejestracji jako podatnik VAT i prowadzić stosowny rejestr VAT. Jest także zobligowany do składania deklaracji i rozliczania VAT, a także wystawiania faktur lub rejestrowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej. Te obowiązki, ze względu na specyfikę handlu w internecie, mogą budzić pewne wątpliwości, w szczególności dotyczące prawidłowego określenia momentu powstania obowiązku podatkowego, jak i obowiązku rejestrowania obrotu za pomocą kasy rejestrującej.
Nie ulega wątpliwości, że do prawidłowego wypełniania obowiązków wynikających z ustawy o podatku od towarów i usług należy precyzyjnie określić moment powstania obowiązku podatkowego.
W praktyce spotykamy się z dwoma sposobami uregulowania należności za zakupiony towar: towar może być wysyłany za zaliczeniem pocztowym bądź nabywca dokonuje przedpłaty na rachunek bankowy sprzedawcy. Zaliczenie pocztowe jest najpowszechniej stosowaną formą zapłaty za towar wysyłany do nabywcy. W tym przypadku sprzedawca dokonuje wysyłki zamówionych towarów za pośrednictwem poczty (kuriera), która dostarcza towary do klienta, pobierając od niego zapłatę w formie gotówkowej. Obowiązek podatkowy przy sprzedaży za zaliczeniem pocztowym powstaje w chwili otrzymania zapłaty za towar (wpływu pieniędzy na rachunek bankowy).
W sytuacji gdy dostawa towaru następuje po uprzedniej wpłacie należnej kwoty przez nabywcę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania należności. Faktura przy przedpłacie powinna być wystawiona nie później niż siódmego dnia od otrzymania należności. Otrzymana z góry zapłata potraktowana być powinna przez sprzedawcę jako kwota brutto zawierająca VAT należny.
Osoby prowadzące sklepy internetowe muszą pamiętać, że dokonując sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są zobowiązane do prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Minister finansów złagodził jednak ten wymóg określając w rozporządzeniu z dnia 28 marca 2006 r. w sprawie kas rejestrujących wykaz czynności, które zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania.
Zgodnie z par. 2 pkt. 1 tego rozporządzenia z obowiązku ewidencjonowania, w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2007 r., zwolniona jest sprzedaż towarów w systemie wysyłkowym. Zwolnienie to określone jest w pozycji 43 załącznika do rozporządzenia i dotyczy sprzedaży, w związku z którą zapłata w całości następuje za pośrednictwem poczty lub banku na rachunek bankowy podatnika, pod warunkiem prowadzenia szczegółowej ewidencji dowodów zapłaty, na podstawie których można ustalić dane osoby fizycznej lub rolnika ryczałtowego, na rzecz których dokonano wysyłki towarów. Powyższe zwolnienie nie dotyczy zatem podatników, którzy sami dostarczają towar nabywcy lub nie prowadzą stosownej ewidencji. Ci podatnicy mogą jedynie skorzystać ze zwolnienia z ewidencjonowania ze względu na wysokość obrotu. Warto podkreślić także, że podatnik, który dokonuje sprzedaży towarów przez internet, nie może skorzystać z żadnych zwolnień z obowiązku ewidencjonowania w kasie fiskalnej, jeżeli przedmiotem sprzedaży są towary wymienione w par. 4 rozporządzenia w sprawie kas.

EWA FLOR
doradca podatkowy, BDO Numerica

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK