| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gastronomiczną, musi się liczyć ze standardowymi obowiązkami ewidencyjnymi, podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Może się przy tym spodziewać stałych kontroli bezpieczeństwa serwowanej żywności. I jeśli wyrządzi konsumentowi szkodę, to będzie odpowiadał on, a nie producent żywności.

Otoczenie zakładu
 
Teren wokół zakładu powinien być skanalizowany (bez odkrytych ścieków). Odległość budynków zakładu od pojemników na śmieci powinna być większa niż 10 m. Pojemniki na odpady muszą być szczelne, niezniszczone, ustawione na utwardzonej powierzchni, muszą posiadać pokrywy. Niedopuszczalny jest też brak magazynu lub wydzielonego miejsca do składowania środków myjących i dezynfekujących, opakowań jednorazowych i zwrotnych.
W zakładzie powinien funkcjonować sprawny system usuwania odpadów. Powinien on gwarantować zabezpieczenie żywności oraz wody technologicznej przed ewentualnym zanieczyszczeniem. Odpady i śmieci powinny być gromadzone w określonych miejscach poza pomieszczeniami z żywnością i systematycznie usuwane według określonego harmonogramu. Z przestrzeni produkcyjnych powinny być usuwane przynajmniej raz dziennie. Muszą być składowane w zamykanych pojemnikach, łatwych do mycia i dezynfekcji.
 
Przepisy bhp
 
W zakładach żywienia zbiorowego wyjątkowy nacisk powinien być kładziony na higienę osobistą i stan zdrowia zatrudnionych przy produkcji posiłków. W zakładzie powinny być opracowane instrukcje mycia i dezynfekcji pomieszczeń, urządzeń i sprzętu. Kierownictwo zakładu musi organizować systematyczne i na odpowiednim poziomie szkolenia dla personelu z zakresu higieny. Każdy pracownik powinien mieć indywidualną kartę, w której odnotowywane są wszystkie jego szkolenia. Pracownicy muszą być zdrowi, co należy poświadczać badaniami lekarskimi (muszą mieć aktualne książeczki zdrowia). Chorzy powinni być odsunięci od pracy. Wymagania higieniczne obejmują w szczególności:
- obowiązek mycia rąk przed rozpoczęciem pracy,
- konieczność posiadania czystej odzieży ochronnej,
- zakaz przechowywania rzeczy osobistych w strefie produkcyjnej,
- zakaz wykonywania czynności, które mogłyby przyczyniać się do zanieczyszczenia żywności, a w szczególności niedopuszczalne jest noszenie biżuterii, zegarków, szpilek i spinek do włosów oraz innych drobnych przedmiotów.
Na pracodawcy ciąży obowiązek prawidłowego zorganizowania stanowiska pracy.
ZATRUDNIENIE W RESTAURACJACH I BARACH
- 84,2 proc. - do 20 pracowników,
- 10,5 proc. - do 50 pracowników,
- 5,3 proc. - do 100 pracowników.
(dane Okręgowego Inspektoratu Pracy we Wrocławiu za 2006 rok.)
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Krzysztof Kubarski

Ekspert Kredytowy Salomon Finance

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK