| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Jak przedsiębiorca prowadzi bar lub restaurację

Przedsiębiorca, który chce prowadzić działalność gastronomiczną, musi się liczyć ze standardowymi obowiązkami ewidencyjnymi, podatkowymi i ubezpieczeniowymi. Może się przy tym spodziewać stałych kontroli bezpieczeństwa serwowanej żywności. I jeśli wyrządzi konsumentowi szkodę, to będzie odpowiadał on, a nie producent żywności.

Wymagania lokalowe
 
Budynki i pomieszczenia zakładów gastronomicznych muszą znajdować się w dobrym stanie technicznym i spełniać wymagania sanitarne i higieniczne oraz związane z ochroną środowiska. Muszą być także utrzymywane w czystości. Budynki i pomieszczenia zakładów powinno się projektować i budować tak, by:
- umożliwić odpowiednią obsługę, czyszczenie lub dezynfekcję, zapewnić minimalizowanie zanieczyszczeń z powietrza oraz zagwarantować odpowiednią przestrzeń roboczą umożliwiającą wykonywanie wszystkich operacji w warunkach higienicznych;
- chronić przed gromadzeniem się brudu w pomieszczeniach, uniemożliwić stykanie się żywności z materiałami toksycznymi i wykluczyć przenoszenie się tych trucizn do żywności oraz wyeliminować tworzenie się niepożądanej pleśni na powierzchni żywności;
- umożliwić stosowanie dobrej praktyki higienicznej (GHP), w tym ochronę przed zanieczyszczeniami krzyżowymi.
Do zanieczyszczenia krzyżowego dochodzi jeżeli:
- nie została zachowana rozdzielność przechowywania surowców (np. surowego mięsa) i produktów gotowych przeznaczonych do wydania konsumentowi (np. wędlin),
- używa się tego samego sprzętu do obróbki wstępnej (brudnej) i właściwej (czystej),
- pracownik zajmował się obróbką surowca, a następnie bez dokładnego wymycia rąk ma bezpośredni kontakt z potrawą gotową, przeznaczoną do wydania konsumentowi.
Zakład nie może być zlokalizowany w strefie stałego zanieczyszczenia i powinien być oddzielony od lokalu mieszkalnego. Podłogi powinny być gładkie, bez uszkodzeń, wykonane z łatwo zmywalnego, nienasiąkliwego oraz nieśliskiego materiału. Pomieszczenia produkcyjne powinny mieć odpowiednie nachylenie - w kierunku wpustów kanalizacyjnych. Również ściany i sufity powinny być gładkie, łatwe do utrzymania w czystości, szczelne, zabezpieczone przed kondensacją pary i rozwojem pleśni, pomalowane na jasne kolory. Pomieszczenia produkcyjne i narażone na wilgoć oraz zanieczyszczenia powinny być pokryte łatwo zmywalnym materiałem. Okna i inne otwory powinny być łatwe do otwierania i utrzymania w czystości oraz wykonane w taki sposób, by minimalizować osadzanie się brudu. Powinny być wyposażone w zabezpieczenia przeciw owadom (siatki, ekrany, klimatyzacja). Drzwi muszą być szczelne, łatwo zmywalne.
 
Jakie wyposażenie
 
We wszystkich pomieszczeniach, w których odbywa się proces produkcyjny, powinny być umywalki do mycia rąk z wodą zimną i gorącą oraz pełnym wyposażeniem (mydłem płynnym oraz środkiem dezynfekcyjnym). Należy również zapewnić ręczniki. Toalety powinny być oddzielone od pomieszczeń, w których odbywa się produkcja lub przetwórstwo żywności. Szatnie dla pracowników muszą mieć wydzielone części bądź szafki na odzież i przedmioty osobistego użytku oraz odzież roboczą pracowników. Należy również zapewnić dostateczną liczbę urządzeń sanitarnych.
Oświetlenie naturalne i sztuczne powinno odpowiadać wymaganiom bezpieczeństwa i higieny pracy. Punkty oświetlenia elektrycznego powinny mieć nietłukące się osłony oraz konstrukcje umożliwiające łatwe ich czyszczenie.
Blaty stołów i lady powinny być wykonane z twardego materiału, muszą być gładkie i łatwe do utrzymania w czystości. Maszyny i urządzenia - wykonane z materiałów nietoksycznych, niekorodujących, niewchodzących w reakcje ze składnikami żywności. Materiały te nie mogą wydzielać zapachów ani powodować zmiany smaku żywności. Zakład musi dysponować odpowiednią ilością urządzeń i sprzętu do obróbki żywności oraz zapewnić warunki chłodnicze do przechowywania surowców, półfabrykatów i gotowych wyrobów. Zakłady powinny posiadać zmywalnie naczyń kuchennych i sprzętu produkcyjnego, zmywalnię naczyń stołowych oraz zapewnić skuteczną wentylację pomieszczeń.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Zawadzki

Pasjonat motoryzacji, pracownik warsztatu mechanicznego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK