| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Jak nabyć nieruchomość pod działalność gospodarczą

Przedsiębiorca, kupując nieruchomość na wolnym rynku, musi nie tylko sprawdzić jej księgę wieczystą, przeznaczenie w planach zagospodarowania przestrzennego, ale także, czy właściciel nieruchomości nie ma zaległości podatkowych. Jeśli tego nie zrobi, może odpowiadać za jego zobowiązania finansowe. Przedsiębiorca nie ponosi takiego ryzyka, biorąc udział w przetargach organizowanych przez gminę, starostę - w imieniu Skarbu Państwa lub przez komornika.


Czy spółka cywilna może nabyć nieruchomość?

Spółka cywilna będąc umową, nie może być podmiotem praw i obowiązków. Takim podmiotem mogą być jedynie wspólnicy, którzy przez umowę spółki zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego, przez działanie w oznaczony sposób, a w szczególności polegające na wniesieniu wkładów. Stąd, jeżeli mówimy o nabyciu nieruchomości przez spółkę cywilną, warto pamiętać, że jest to skrót myślowy. W znaczeniu prawnym oznacza to nabycie nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej, ponieważ spółka jako umowa nie może być właścicielem nieruchomości. W konsekwencji to wspólnicy spółki stają się współwłaścicielami nabywanej nieruchomości na zasadach współwłasności łącznej. Nabywana nieruchomość wchodzi do ich majątku wspólnego. Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej, potocznie nazywany majątkiem spółki, jest wyodrębniony od majątku osobistego każdego ze wspólników. Majątek wspólny wspólników spółki cywilnej jest objęty wspólnością łączną. Oznacza to, że jest niepodzielny przez czas trwania spółki cywilnej (a ściślej rzecz ujmując, umowy spółki cywilnej), podobnie jak wchodzące w jego skład nieruchomości. Każdy wspólnik jest zatem współwłaścicielem majątku wspólnego wyodrębnionego w ramach spółki cywilnej (a tak naprawdę umowy spółki cywilnej), jak i każdej rzeczy lub prawa wchodzącego do tego majątku (wspólność do niepodzielnej ręki). Dopóki trwa umowa spółki cywilnej, żaden z jej wspólników (a ściślej rzecz ujmując, żadna ze stron tej umowy) nie może ani rozporządzać udziałem w majątku wspólnym lub w jego składnikach, ani żądać podziału tego majątku. Prawo do żądania podziału majątku wspólnego powstanie dopiero po ustaniu stosunku spółki (rozwiązaniu lub wygaśnięciu umowy spółki) na skutek przekształcenia wspólności łącznej majątku wspólników we wspólność w częściach ułamkowych przypadającą odrębnie wspólnikom.

W jaki sposób wspólnicy mogą wnieść nieruchomość do spółki?

Nabycie nieruchomości przez wspólników spółki cywilnej może nastąpić poprzez wniesienie do spółki przez jej wspólnika prawa własności nieruchomości tytułem wkładu lub poprzez nabycie nieruchomości przez wspólników spółki ze środków stanowiących ich majątek dorobkowy (majątek dorobkowy spółki). Jest to mechanizm analogiczny jak w przypadku wnoszenia przez małżonka nieruchomości do małżeńskiego majątku wspólnego. Małżeństwo odpowiada w sensie konstrukcji prawnej spółce cywilnej (umowie spółki), a pozycja prawna wspólników jest zbliżona do pozycji prawnej małżonków.
Wspólnik spółki cywilnej, który tytułem wkładu wnosi do spółki przysługującą mu własność nieruchomości, przenosi swoje prawo do tej nieruchomości na wszystkich wspólników spółki cywilnej. Dotychczasowy właściciel nieruchomości traci więc wyłączne prawo do tej nieruchomości na rzecz wszystkich wspólników spółki. Przeniesienie własności nieruchomości następuje z chwilą zawarcia umowy spółki cywilnej lub po jej zawarciu w odrębnej umowie i wymaga zachowania dla każdej z umów formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności.

A jeśli wspólnik pozostaje w związku małżeńskim?

Jeżeli nieruchomość wnoszona przez wspólnika spółki cywilnej stanowi współwłasność małżonków, przeniesienie własności takiej nieruchomości na wspólników spółki cywilnej wymaga zgody drugiego małżonka niebędącego wspólnikiem spółki cywilnej wyrażonej w formie aktu notarialnego. W razie udzielenia zgody małżonek ten traci wszelkie prawa do nieruchomości będącej przedmiotem wkładu do spółki, co nie wyłącza jego uprawnień do żądania od współmałżonka zwrotu połowy wartości środków, które zostały wniesione na majątek wspólny wspólników spółki cywilnej z majątku wspólnego małżonków (uchwała SN z 19 września 2004 r., III CZP 46/06, OSNC 2005/09/152). Brak zgody, wyrażonej choćby ex post powoduje, że przeniesienie własności nieruchomości na wspólników spółki cywilnej nie nastąpi.

GRZEGORZ ROMANOWSKI

wspólnik w kancelarii Romanowski i Wspólnicy

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK