| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Na co zwracać uwagę w umowach z deweloperem

Przedsiębiorcy zawierający umowy z deweloperem są znacznie mniej chronieni niż konsumenci. Ustawodawca uznał, że prowadzący działalność gospodarczą to zawodowiec i zawsze wie, co czyni. Dlatego zanim przedsiębiorca podpisze umowę z deweloperem o budowę lokalu lub budynku, powinien poznać konsekwencje zapisów umownych, by zminimalizować w przyszłości ryzyko strat.


W miejscowości, w której prowadzę przedsiębiorstwo, działa firma deweloperska, która oferuje lokale w pasażach handlowych. Po obejrzeniu folderów i przejrzeniu dokumentów urzędowych podpisałem umowę. Wpłaciłem pieniądze i czekałem. Termin odbioru się przedłużał. W końcu dowiedziałem się, że firma deweloperska nie rozpocznie robót ze względu na trudności finansowe. Co mam zrobić?

Zastosowanie znajdą tu przepisy kodeksu cywilnego (w szczególności art. 471 i nast.). Zgodnie z nimi deweloper jest obowiązany do naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązania, chyba że niewykonanie lub nienależyte wykonanie jest następstwem okoliczności, za które nie ponosi on odpowiedzialności. Jeżeli ze szczególnego przepisu ustawy albo z czynności prawnej nie wynika nic innego, deweloper (dłużnik) odpowiedzialny jest za niezachowanie należytej staranności. Nieważne jest takie zastrzeżenie w umowie, że dłużnik nie będzie odpowiedzialny za szkodę, którą może wyrządzić wierzycielowi umyślnie.
Umowa deweloperska jest umową nienazwaną w rozumieniu prawa cywilnego. Zobowiązanie dewelopera stanowi wybudowanie na nieruchomości i przeniesienie po wybudowaniu i wydzieleniu konkretnych nieruchomości lokalowych wraz z udziałami w nieruchomości gruntowej lub w prawie jej wieczystego użytkowania oraz we własności części wspólnych budynku, mianowicie części służących do wspólnego użytkowania. Ponadto ustanowienie zarządu budynkiem. Zamawiający zaś zobowiązany jest do zapłaty ceny w całości.
Zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego (wyrok z 9 lipca 2003 r., sygn. akt IV CKN 305/01) deweloper odpowiada za szkodę wynikłą z niewykonania zobowiązania, czyli za sytuację, w której jego świadczenie nie zostało w ogóle spełnione, tzn. nie został postawiony budynek i nie doszło do wyodrębnienia lokali i przeniesienia ich na rzecz zamawiających nabywców. Szkodę zamawiającego stanowi uszczerbek majątkowy, rozumiany jako różnica między aktualnym stanem majątku wierzyciela a stanem hipotetycznym, jaki istniałby, gdyby zobowiązanie zostało wykonane. W przedstawionej przez czytelnika sprawie mamy do czynienia z ewidentnym niewykonaniem umowy. Deweloper nie wybudował budynku i nie wydzielił lokali. Z opisu sytuacji wynika też, że deweloper nie wykonał zobowiązania ze swej winy. W tej sytuacji czytelnikowi przysługuje roszczenie o naprawienie szkody z tytułu niewykonania przez dewelopera umowy. Szkoda powinna być naprawiona w pełnej wysokości. Stanowi ją w tym przypadku uszczerbek majątkowy rozumiany jako różnica między aktualnym stanem jego majątku a stanem hipotetycznym, jaki istniałby, gdyby zobowiązanie zostało wykonane.
Czytelnik może więc wystąpić przeciwko deweloperowi z pozwem o odszkodowanie.

Aleksandra Marszałek

doktorant Uniwersytetu Śląskiego, aplikant radcowski

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Adamczyk

Doświadczony manager i profesjonalistka z dziedziny ekonomii zdrowia, specjalizująca się w analizie biznesowej, w tym w kontroli zarządczej w placówkach medycznych, ze szczególnym uwzględnieniem kontrolingu i analizy finansowej szpitala oraz w analityce rynku farmaceutycznego i analizach refundacyjnych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK