| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Protokół kontroli
 
1 czerwca 2007 r. o godz. 8 inspektor: Jan Sęp, nr legitymacji służbowej 1728 reprezentujący Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej, działający na podstawie upoważnienia nr 18 z 30 maja 2007 r. rozpoczął kontrolę w: sklepie Wszystko dla domu - Franciszek Bąk, Warszawa, ul. Nadwiślańska 81.
Właścicielem kontrolowanego przedsiębiorstwa jest:
Franciszek Bąk.
Kontrolę przeprowadzono w obecności: Marty Kos, pracownika sklepu Wszystko dla domu.
 
Franciszek Bąk
(podpis kontrolowanego lub jego przedstawiciela)
 Jan Sęp
(podpisy inspektora przeprowadzającego kontrolę)
 

Załączniki do protokołu:
Do treści protokołu kontrolowany uwag nie zgłasza.
Na tym protokół zakończono i po osobistym odczytaniu podpisano w Warszawie 1 czerwca 2007 r. o godzinie 18.
Protokół sporządzono w dwóch jednobrzmiących egzemplarzach.

Franciszek Bąk  
(podpis kontrolowanego lub jego przedstawiciela)
 Jan Sęp
(podpisy inspektora przeprowadzającego kontrolę)
 

Pouczenie
Na podstawie art. 20 ust. 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o Inspekcji Handlowej (Dz.U. z 2001 r. nr 4, poz. 25 i nr 110, poz. 1189) kontrolowany może zgłosić uwagi bezpośrednio do protokołu bądź wnieść je na piśmie do wojewódzkiego inspektora Inspekcji Handlowej w ciągu siedmiu dni od dnia przedstawienia protokołu do podpisu.
Kwituję odbiór jednego egz. protokołu kontroli podpis Franciszka Bąka.
 
Książka kontroli
 
Jednym z obowiązków przedsiębiorcy jest prowadzenie książki kontroli. Przechowuje ją w swojej siedzibie, podobnie jak upoważnienia i protokoły kontroli. Na żądanie organu kontroli powinien je udostępnić.
Książka kontroli zawiera wpisy dokonywane przez organ kontroli. Obejmują one wszystkie najistotniejsze informacje związane z kontrolą, czyli: oznaczenie organu kontroli, oznaczenie upoważnienia do kontroli, zakres przedmiotowy przeprowadzonej kontroli, datę podjęcia i zakończenia kontroli, zalecenia pokontrolne oraz określenie zastosowanych środków pokontrolnych.
Przedsiębiorca powinien zapisać w niej, w jaki sposób wykonał zalecenia pokontrolne. Gdyby zaś zostały one uchylone, na przykład przez organ kontroli, organ nadrzędny lub sąd administracyjny, to również powinien o tym zrobić adnotację w książce kontroli.
Z tej książki kolejni inspektorzy, którzy kontrolują przedsiębiorcę, mogą dowiedzieć się np., jak często przedsiębiorca był kontrolowany, przez kogo i z jakim rezultatem. Po uzyskaniu tych informacji organ kontroli może na przykład w inny sposób określić zakres podmiotowy kontroli, niż to zrobił początkowo, bez znajomości treści wpisów do książki.
Przepisy ustawy o swobodzie działalności gospodarczej nie zawierają wzorca, według którego powinna zostać sporządzona książka kontroli. Nie został też opracowany jednolity formularz tej książki. W praktyce występują różne techniki prowadzenia tej książki. Obowiązek prowadzenia i przechowywania książki ciąży na przedsiębiorcy. Jest to obowiązek bezterminowy, bo przepisy nie określają, przez ile lat należy ją przechowywać.
Organ kontroli nie może wynieść książki poza siedzibę przedsiębiorstwa. Nie może też jej zająć jako formy zabezpieczenia dowodów. Natomiast ma prawo dokonywać z niej wypisów, powielać ją i fotografować. Może korzystać z niej tylko w obecności przedsiębiorcy albo wskazanej osoby, w czasie i miejscu wskazanym przez przedsiębiorcę albo uzgodnionym przez inspektora z przedsiębiorcą.
KSIĄŻKA KONTROLI W SPÓŁCE CYWILNEJ
Bez względu na to, ilu wspólników będących przedsiębiorcami liczy spółka cywilna, prowadzi się dla niej tylko jedną książkę kontroli. Należy ją przechowywać w miejscu wskazanym jako siedziba spółki.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK