| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Obowiązki przedsiębiorcy
 
Podczas kontroli w firmie na przedsiębiorcy ciążą pewne obowiązki. Powinien udostępnić księgi, dokumenty i inne nośniki informacji związane z zakresem kontroli. Gdyby na przykład niektóre czynności kadrowo-księgowe prowadziło biuro rachunkowe obsługujące firmę, to wówczas przedsiębiorca musi zadbać, by zostały one udostępnione na żądanie inspektora.
Kontrolowany powinien też udostępnić inspektorowi telefon, gdyby na przykład chciał ustalić pewne dane znajdujące się w dokumentach poza firmą.
Na żądanie inspektora przedsiębiorca musi sporządzić i wydać kopie wskazanych dokumentów związanych z zakresem kontroli, a także zapewnić odpowiednie warunki do przeprowadzenia czynności kontrolnych (przede wszystkim lokal) oraz niezbędne środki techniczne do wykonywania tych czynności (np. dostęp do telefonu, komputera itd.).
W toku kontroli w firmie inspektor nie może jednak domagać się okazania dokumentów, które nie mają żadnego związku z zakresem prowadzonej kontroli. Gdyby ich jednak zażądał, przedsiębiorca nie musi ich udostępnić, podobnie jak informacji o okolicznościach, które nie mają związku z zakresem kontroli. Dla przykładu - inspektora z sanepidu nie musi informować o swoich kontraktach handlowych.
WAŻNE
OBOWIĄZEK ZACHOWANIA TAJEMNICY
Informacje na temat firmy, jej kontrahentów zawieranych kontraktów itd., które inspektor uzyskał podczas kontroli, ma on obowiązek zachować w tajemnicy, nawet wówczas, gdy ustanie jego stosunek pracy z organem kontroli.
Przedsiębiorca powinien umożliwić inspektorowi poruszanie się bez przepustki po terenie całej firmy oraz w innych miejscach prowadzenia działalności przez to przedsiębiorstwo. Kontrolera nie można rewidować nawet wówczas, gdy taką rewizję osobistą przewidują wewnętrzne regulaminy obowiązujące w firmie.
Podczas kontroli przedsiębiorca powinien udzielać wyjaśnień inspektorowi, dokonać na swój koszt tłumaczenia na język polski dokumentacji finansowo-księgowej, osobowej oraz innej niezbędnej w celu przeprowadzenia kontroli, która została sporządzona w języku obcym. Musi też zapewnić terminowe udzielanie informacji przez osoby zobowiązane do ich udzielania.
Natomiast nie ma obowiązku zapewnić inspektorowi bezpłatnych przejazdów firmowym samochodem, na przykład dowozić go z miejsca zamieszkania do firmy, w której prowadzona jest kontrola.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Małgorzata Majewska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK