| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Zanim rozpocznie się kontrola
 
Kontrola może być przeprowadzona nie tylko w siedzibie firmy, ale również w innych miejscach prowadzenia działalności, np. w oddziale firmy, który mieści się w innej miejscowości. Inspektorzy ZUS mogą prowadzić kontrolę nawet w miejscu prowadzenia działalności przez osoby trzecie, które wykonują dla firmy pewne czynności na podstawie zawartych z nimi umów. Mogą więc skontrolować biura rachunkowe, które prowadzą sprawy związane z ubezpieczeniami społecznymi i posiadają dokumenty firmy związane z zakresem prowadzonej w niej kontroli.
Ale zanim kontroler przystąpi do wykonywania swoich czynności, powinien okazać przedsiębiorcy następujące dokumenty: legitymację służbową, upoważnienie do kontroli oraz zawiadomienie o wszczęciu postępowania kontrolnego. Jeżeli nie przedstawi chociaż jednego z tych dokumentów albo przedsiębiorca poweźmie jakiekolwiek wątpliwości co do autentyczności kontrolera, to wówczas ma prawo zadzwonić do organu, który go wysłał, i zapytać, czy tej osobie przyznano uprawnienia do przeprowadzenia kontroli.
Upoważnienie do kontroli powinno zawierać co najmniej następujące dane:
- oznaczenie organu, który upoważnił inspektora do przeprowadzenia kontroli, podstawę prawną przeprowadzenia kontroli;
- datę i miejsce wystawienia;
- imię, nazwisko, numer legitymacji służbowej kontrolera;
- nazwę lub imię, nazwisko, adres (albo siedzibę) przedsiębiorcy objętego kontrolą;
- określenie zakresu przedmiotowego kontroli;
- wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego zakończenia kontroli. Określenie przewidywanego terminu zakończenia kontroli oznacza, że kontrola nie może trwać dłużej niż do dnia, który został wskazany w upoważnieniu. Może natomiast zakończyć się wcześniej. Gdyby zaś miała zakończyć się później - już po dacie wskazanej w upoważnieniu - wówczas potrzebne jest wystawienie nowego upoważnienia;
- pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego przedsiębiorcy;
- podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska i funkcji. O tym, kto jest upoważniony do wystawienia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli, rozstrzygają przepisy dotyczące konkretnego organu kontroli, albo zasada, że takie upoważnienie może wystawić jedynie kierownik jednostki albo upoważniona przez niego osoba. Przedsiębiorca ma prawo domagać się, aby inspektor podał mu funkcję, nazwisko i imię, adres lub telefon osoby, która wystawiła upoważnienie, aby mógł sprawdzić, czy upoważnienie jest autentyczne;
- termin ważności upoważnienia.
Po okazaniu dokumentów inspektor powinien zapoznać kontrolowanego przedsiębiorcę z jego prawami i obowiązkami. Zapoznanie to przedsiębiorca kwituje własnoręcznym podpisem na zawiadomieniu o wszczęciu postępowania kontrolnego.
WAŻNE
ZAKRES KONTROLI
Zakres kontroli prowadzonej w firmie nie może wykraczać poza zakres wskazany na upoważnieniu. Inspektor nie może samodzielnie poszerzyć zakresu kontroli. Każda taka zmiana łączy się z koniecznością zmiany upoważnienia do przeprowadzenia kontroli. Jeżeli przedsiębiorca zauważy, że inspektor kontroluje inne aspekty działalności firmy niż wskazane w upoważnieniu, powinien zwrócić mu uwagę, a jeśli to nie odniesie skutku - napisać na niego skargę do organu kontroli.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK