| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Częstotliwość kontroli
 
Organ kontroli może zadecydować o przeprowadzeniu kontroli w firmie samoistnie bądź na podstawie informacji o nieprawidłowościach w tej firmie, jakie uzyskał z innych organów państwowych. Dla przykładu izby skarbowe mają obowiązek przekazywać ZUS informacje o stwierdzonych przypadkach naruszenia przepisów o ubezpieczeniach społecznych.
PRZYKŁAD: SAMOISTNA KONTROLA ZUS
ZUS ma obowiązek prowadzić kontrolę samoistnie raz na pięć lat, bo taka częstotliwość umożliwia dochodzenie należności z tytułu składek. Terminy przeprowadzenia kontroli przez inspektorów z ZUS wiążą się bowiem z terminami przedawniania zobowiązań z tytułu składek odprowadzanych przez przedsiębiorcę będącego płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne oraz na ubezpieczenie zdrowotne. Częstotliwość ta nie dotyczy kontroli u płatników składek, którzy odprowadzają składki wyłącznie na własne ubezpieczenie. ZUS przeprowadza u nich kontrolę jedynie w uzasadnionych przypadkach.
W zależności od zakresu kontrola może być: problemowa, wycinkowa i kompleksowa. Takie rozróżnienie często występuje na przykład przy kontroli stanu warunków pracy w firmie. Kontrola problemowa BHP ma ustalić stan ochrony zdrowia pracowników, przestrzegania przepisów dotyczących szkoleń w zakresie BHP, ocenić stan techniczny maszyn i urządzeń, stan zabezpieczeń przeciwporażeniowych instalacji elektrycznych i urządzeń elektrycznych. Taka kontrola obejmuje całą firmę.
Natomiast kontrola wycinkowa prowadzona jest w stosunku do wybranej części firmy, na przykład konkretnego wydziału lub grupy pracowników.
Z kolei kontrola kompleksowa dotyczy większości problemów z zakresu warunków pracy w firmie. Wnioski z tej kontroli są podstawą do przeprowadzenia corocznej obowiązkowej analizy stanu BHP w firmie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Łątkowski

Adwokat kościelny, Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK