| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Jakie prawa ma przedsiębiorca podczas kontroli w firmie

Przedsiębiorca nie może odmówić poddania się kontroli i nie wpuścić do swojej firmy inspektorów kontroli - w tym: skarbowej, sanepidu czy Inspekcji Handlowej. Może jednak żądać, by inspektor przestrzegał jego praw i zasad kontroli określonych w przepisach oraz nie nadużywał swoich uprawnień.

Inspekcja Ochrony Środowiska
 
Przedsiębiorcę może skontrolować Inspekcja Ochrony Środowiska. Może ona na przykład sprawdzić, czy przedsiębiorca przestrzega przepisów o odpadach i o opakowaniowych, czy w sposób właściwy gospodaruje niektórymi odpadami, czy przestrzega przepisów o recyklingu towarów wycofanych z eksploatacji oraz o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.
Inspektor ma prawo wstępować przez całą dobę (z pracownikami pomocniczymi, rzeczoznawcami i niezbędnym sprzętem) na teren obiektu gdzie prowadzona jest działalność gospodarcza, a także do środków transportu, a od 6 do 22 na pozostały teren. Może też pobierać próbki do badań, żądać wstrzymania ruchu instalacji lub urządzeń, żądać okazania dokumentów i ustnych oraz pisemnych wyjaśnień. Podczas kontroli inspektor ocenia też sposób montażu instalacji, urządzeń i środków transportu oraz ocenia stosowane technologie i rozwiązania techniczne.
Koszt pobierania próbek oraz wykonywania pomiarów i analiz ponoszą osoby fizyczne lub jednostki organizacyjne, których działalność spowodowała, że zostały zgłoszone wymagania ochrony środowiska.
Inspekcja wykonuje też zadania związane z przeciwdziałaniem poważnym awariom. W tym celu kontroluje firmy, których działalność może doprowadzić do powstania takiej awarii i bada ich przyczyny powstawania oraz skutków dla środowiska. Prowadzi też rejestr zakładów, których działalność może spowodować wystąpienie poważnej awarii.
 
Kontrola sanepidu
 
Państwowy inspektor sanitarny ma prawo skontrolować zgodność budowanych obiektów z wymaganiami higienicznymi i zdrowotnymi. Stwierdzone nieprawidłowości wpisuje do dziennika budowy i określa termin w którym powinny zostać usunięte.
Inspektor działa bez żadnych ograniczeń czasowych. O każdej porze dnia i nocy ma wstęp do zakładów pracy i do pomieszczeń, które wchodzą w ich skład, do środków transportu, obiektów z nim i związanych oraz obiektów będących w trakcie budowy. Może domagać się od przedsiębiorców ustnych informacji, okazania dokumentów, udostępniania danych. Może też pobierać próbki do badań laboratoryjnych.
Państwowy inspektor sanitarny ma też prawo wstępu do mieszkań, gdy podejrzewa lub stwierdza chorobę zakaźną, zagrożenie zdrowia czynnikami środowiskowymi. Podobne uprawnienia przysługują mu wówczas, gdy w mieszkaniu ma być oprowadzona działalność usługowa lub produkcyjna.
Jeżeli stwierdzi naruszenie wymagań sanitarnych lub zdrowotnych, ma prawo nakazać usunięcie ich, a nawet nakazać unieruchomienie zakładu pracy lub jego części, zamknąć obiekt użyteczności publicznej - jeżeli naruszenia stanowią bezpośrednie zagrożenie zdrowia i życia ludzi. Może też złożyć sprzeciw przeciwko uruchomieniu wybudowanej lub przebudowanej firmy, wprowadzeniu nowych technologii lub zmian w technologii, dopuszczeniu do obrotu materiałów stosowanych w budownictwie lub innych wyrobów, które mogą mieć wpływ na zdrowie ludzi.
 

Małgorzata Piasecka-Sobkiewicz
 

Gazeta Prawna Nr 112/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2007-06-12

 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ewelina Krzysztofik

Dyrektor zarządzający 2Sisters PR

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK