| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Co się zmieniło w prawie zamówień publicznych

Co się zmieniło w prawie zamówień publicznych

11 czerwca weszła w życie obszerna nowelizacja prawa zamówień publicznych. Podwyższa ona z 6 do 14 tys. euro wartość zamówienia, od którego należy stosować tę ustawę. Zmiany mają przyspieszyć i usprawnić proces udzielania zamówień publicznych. W tym celu wprowadzono między innymi ograniczenia we wnoszeniu środków odwoławczych przez przedsiębiorców.

Prostowanie ogłoszeń
 
Odmiennie niż dotychczas będzie następowało nie tylko przekazywanie, ale także prostowanie ogłoszeń. Do tej pory prezes Urzędu mógł sprostować błędy w opublikowanym ogłoszeniu polegające na niezgodności tego ogłoszenia z treścią ogłoszenia przekazanego przez zamawiającego do publikacji z własnej inicjatywy lub na wniosek zamawiającego. W nowelizacji pozbawiono prezesa Urzędu tej kompetencji z przyczyn oczywistych - w nowej formule Biuletynu zamawiający samodzielnie publikują ogłoszenie, a zatem nie ma więc potrzeby utrzymywania uprawnienia prezesa do prostowania ogłoszenia z urzędu. Po nowelizacji sprostowanie ukaże się tylko na wniosek zamawiającego o dokonanie sprostowania. Wniosek taki, identycznie jak samo ogłoszenie, będzie musiał być przesłany do prezesa drogą elektroniczną. Chroniąc interes wykonawców, ustawa zabrania, aby sprostowanie dotyczyło opisu przedmiotu zamówienia, kryteriów oceny oferty, warunków udziału w postępowaniu oraz oceny spełniania tych warunków. W intencji ustawodawcy, te elementy ogłoszenia, jako zasadnicze dla podjęcia przez wykonawcę decyzji o uczestnictwie w postępowaniu, nie powinny podlegać swobodnym zmianom. Natomiast pozostałe elementy ogłoszenia (np. termin składania i otwarcia ofert) mogą być modyfikowane przez zamawiającego.
Zmiany dotykają jedynie ogłoszeń w zamówieniach o wartości mniejszej niż progi unijne. Niezmienione pozostają natomiast reguły publikacji ogłoszeń w postępowaniach o wartości przewyższającej progi unijne. Powyżej tych progów obowiązek publikacji ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej pozostaje dokładnie taki sam jak w dotychczasowym stanie prawnym.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Natalia Bogdan

Założycielka agencji pracy Jobhouse, ekspertka z zakresu HR i rynku pracy. W marcu 2017 roku otrzymała nagrodę publiczności w ogólnopolskim konkursie Bizneswoman Roku, organizowanym przez kobiecy portal Sukces Pisany Szminką.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK