| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące jej rozpoczęcie powinny pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązki wobec ZUS. Dotyczą one nie tylko ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, ale również zatrudnionych przez nią pracowników, zleceniobiorców czy osób współpracujących.

Działalność i zlecenia
 
Osoba wykonująca działalność gospodarczą, która jednocześnie świadczy pracę na podstawie umowy zlecenia, umowy agencyjnej albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, lub współpracująca przy wykonywaniu tych umów, podlega obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzenia tej działalności, jeżeli z tytułu wykonywania umowy np. zlecenia podstawa wymiaru składek jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą. Może być także dobrowolnie, na swój wniosek, objęta ubezpieczeniami również z tytułu wykonywania pracy na podstawie umowy zlecenia (bądź umowy agencyjnej lub innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia) - przykład 1.
PRZYKŁAD 1: PODSTAWA WYMIARU SKŁADEK ZE ZLECENIA
Czytelnik wykonuje pozarolniczą działalność gospodarczą od 1 września 2006 r. Obowiązująca go najniższa kwota, jaką musi zadeklarować jako podstawę wymiaru składek z tytułu prowadzonej działalności, to 30 proc. minimalnego wynagrodzenia. Jednocześnie od 1 lutego 2007 r. do 31 marca 2007 r. wykonywał pracę na podstawie umowy zlecenia. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tej umowy w marcu 2007 r. wyniosła 200 zł (tj. mniej niż 30 proc. minimalnego wynagrodzenia). W związku z tym czytelnik podlegał obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Na swój wniosek mógł być objęty ubezpieczeniami z tytułu wykonywanej umowy.
Przez obowiązującą daną osobę najniższą podstawę wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność rozumie się odpowiednio bądź 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale, bądź 30 proc. minimalnego wynagrodzenia za pracę (przykład 2).
PRZYKŁAD 2: ZLECENIE PRZEKRACZAJĄCE PODSTAWĘ
Czytelniczka prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą od sierpnia 2006 r. Obowiązująca ją najniższa kwota, jaką musi zadeklarować jako podstawę wymiaru składek z tytułu prowadzonej działalności, to 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale. Od 1 stycznia 2007 r. do 30 kwietnia 2007 r. wykonywała również pracę na podstawie umowy zlecenia. Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne z tytułu tej umowy w kwietniu 2007 r. wyniosła 2000 zł (tj. więcej niż 60 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w poprzednim kwartale).
W związku z tym w miesiącu tym podlegała obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tego tytułu, który powstał najwcześniej, tj. prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej. Mogła również na wniosek być objęta ubezpieczeniami z tytułu wykonywanej umowy. Ponieważ przychód stanowiący podstawę wymiaru składek z umowy był wyższy niż obowiązująca ją minimalna podstawa wymiaru z działalności gospodarczej, czytelniczka mogła również wskazać umowę zlecenia jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych.
Osoba prowadząca kilka rodzajów pozarolniczej działalności jest obejmowana obowiązkowo ubezpieczeniami społecznymi tylko z jednego, wybranego przez siebie, rodzaju działalności. Z tytułu prowadzenia pozostałych rodzajów pozarolniczej działalności nie podlega ubezpieczeniom społecznym ani obowiązkowo, ani dobrowolnie.
 
Współpraca z kilkoma osobami
 
Osoba spełniająca warunki do objęcia ubezpieczeniami społecznymi z tytułu współpracy przy prowadzeniu kilku rodzajów działalności podlega obowiązkowo ubezpieczeniom z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Z pozostałych, wszystkich lub wybranych, tytułów może być objęta ubezpieczeniami dobrowolnie, na swój wniosek. Osobie tej przysługuje również prawo zmiany tytułu ubezpieczeń. Może podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym z tytułu tej współpracy, która nie powstała najwcześniej.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK