| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Jak przedsiębiorca ma korygować dokumenty

Osoby prowadzące działalność gospodarczą lub planujące jej rozpoczęcie powinny pamiętać, że prowadzenie działalności gospodarczej rodzi obowiązki wobec ZUS. Dotyczą one nie tylko ubezpieczeń osoby prowadzącej działalność, ale również zatrudnionych przez nią pracowników, zleceniobiorców czy osób współpracujących.

Dokumenty rozliczeniowe
 
Prowadzący pozarolniczą działalność, który opłaca składki wyłącznie za siebie, przekazuje do ZUS tylko deklarację rozliczeniową ZUS DRA. Nie przekazuje żadnych imiennych raportów miesięcznych. Należy przy tym pamiętać, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność, opłacająca składki za siebie i (lub) za osoby współpracujące jest zwolniona z obowiązku składania dokumentów rozliczeniowych (tzn. deklaracji lub deklaracji i imiennych raportów miesięcznych) za kolejne miesiące, w przypadku gdy nic się nie zmienia w danych wykazanych w ostatnio złożonej deklaracji lub komplecie dokumentów rozliczeniowych.
Zwolnienie dotyczy także tych sytuacji, gdy następuje zmiana w danych rozliczeniowych wykazanych w poprzednich dokumentach, ale jest to zmiana wynikająca ze zmiany wysokości minimalnej podstawy wymiaru składek.
W sytuacji gdy zachodzi konieczność korekty danych wpisanych w dokumentach rozliczeniowych, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez:
- płatnika składek we własnym zakresie,
- ZUS
płatnik jest zobowiązany złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące w formie nowych dokumentów zawierających wszystkie prawidłowe informacje. Dokumenty rozliczeniowe korygujące musi złożyć w terminie siedmiu dni od stwierdzenia nieprawidłowości we własnym zakresie lub otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS (przykład 8).
PRZYKŁAD 8: OSIĄGNIĘCIE LIMITU OPŁACANIA SKŁADEK
Czytelnik rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej od 1 kwietnia 2007 r. Za kwiecień sporządził i przekazał do ZUS deklarację rozliczeniową ZUS DRA, w której rozliczył składki na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe) oraz ubezpieczenie zdrowotne. Po przekazaniu do ZUS deklaracji ustalił, że nie powinien opłacać składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe, bowiem z tytułu zatrudnienia (zatrudniony był do 31 marca 2007 r.) jego przychody przekroczyły kwotę rocznego ograniczenia podstawy (w 2007 roku kwota ta wynosi 78 480 zł).
Oznacza to, że zobowiązany jest skorygować deklarację rozliczeniową za kwiecień 2007 r., w której w bloku XI Deklaracja dochodu w polu 02 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe powinien wpisać zerową podstawę, tj. 0,00, powinien także wypełnić pole 05 Informacja o przekroczeniu rocznej podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Jeżeli konieczność korekty danych wpisanych w dokumentach rozliczeniowych jest wynikiem stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS w drodze:
- decyzji - dokumenty rozliczeniowe korygujące powinny być złożone nie później niż w terminie siedmiu dni od uprawomocnienia się decyzji,
- kontroli - dokumenty rozliczeniowe korygujące powinny być złożone nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.
Przepis mówiący o tym, iż nie koryguje się danych w przypadku stwierdzenia we własnym zakresie lub przez ZUS różnicy w podstawie wymiaru składek w wysokości nieprzekraczającej 2,20 zł, nie dotyczy sytuacji, gdy podstawę wymiaru składek stanowi zadeklarowana kwota, a więc nie dotyczy osób prowadzących pozarolniczą działalność (przykład 9).
PRZYKŁAD 9: POMYŁKA W KWOCIE SKŁADKI
W deklaracji rozliczeniowej za kwiecień 2007 r. płatnik w bloku XI Deklaracja dochodu w polu 02 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz w polu 03 Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia chorobowe i wypadkowe wpisał błędną kwotę, zamiast 1597,51 zł wpisał 1595,51 zł.
Mimo iż różnica w podstawie wymiaru składek wynosi 2 zł, płatnik składek zobowiązany jest złożyć deklarację rozliczeniową korygującą, w której musi wykazać prawidłową kwotę podstawy wymiaru składek.
 
Korygowanie przez ZUS
 
ZUS ma prawo korygować błędy w dokumentach rozliczeniowych, które uzna za możliwe do poprawienia we własnym zakresie. Ważne jest to, że w razie stwierdzenia rozbieżności między kwotą podstawy wymiaru składek a kwotą składek za prawidłową przyjmuje się kwotę podstawy wymiaru składek. W takiej sytuacji ZUS dokonuje rozliczenia na koncie płatnika składek i zaewidencjonowania danych na koncie ubezpieczonego na podstawie skorygowanych przez siebie dokumentów rozliczeniowych. O dokonanej korekcie ZUS zawiadamia płatnika.
Jeżeli płatnik składek nie zgadza się z korektą dokonaną przez ZUS, w ciągu siedmiu dni od otrzymania zawiadomienia powinien złożyć deklarację rozliczeniową korygującą.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Biuro Rachunkowe BMGM Spółka z o.o.

Usługi księgowe i doradztwo biznesowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK