| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego zwołać zgromadzenie wspólników spółki w celu powzięcia uchwał związanych z zamknięciem poprzedniego roku. Wspólnicy zatwierdzają na nim sprawozdania z działalności spółki oraz udzielają absolutorium jej organom.

Co w zaproszeniu
 
W zaproszeniu należy oznaczyć dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wspólników oraz szczegółowy porządek obrad. W przypadku zamierzonej zmiany umowy spółki należy wskazać istotne elementy treści proponowanych zmian (art. 238). Reguły te służą zapewnieniu wspólnikom odpowiedniego czasu na przygotowanie się do udziału w zgromadzenia oraz umożliwienie im podjęcia decyzji o udziale w obradach. Zaproszenie musi identyfikować dokładnie dzień, godzinę i miejsce zgromadzenia wraz z podaniem adresu, gdzie ono się odbędzie. Zapis typu: Zgromadzenie odbędzie się w Krakowie 10 czerwca 2007 r. o godzinie 11.00 jest oczywiście niekompletny, gdyż nie pozwoli wspólnikom odnaleźć miejsca zgromadzenia. Tak sformułowane zaproszenie powoduje nieprawidłowość zwołania zgromadzenia.
WAŻNE
NIE MOŻNA ZMIENIAĆ PORZĄDKU OBRAD
Zasadniczo wskazany w zaproszeniu porządek obrad nie może być zmieniony na zgromadzeniu. Zatem nie można głosować w sprawach, które nie zostały ujęte w porządku obrad. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy cały kapitał zakładowy jest reprezentowany na zgromadzeniu, a nikt z obecnych nie zgłosił sprzeciwu dotyczącego powzięcia uchwały oraz wnioski o charakterze porządkowym.
 
Powiadomić trzeba wszystkich
 
O zgromadzeniu należy zawiadomić wszystkich wspólników spółki. O tym, kto jest wspólnikiem, decyduje wpis w księdze udziałów, którą prowadzi zarząd. Księga udziałów jest wewnętrznym dokumentem spółki z o.o., który zawiera aktualizowane dane dotyczące udziałów oraz wspólników, do których te udziały należą. Wpisuje się do niej dane dotyczące każdego wspólnika oraz jego siedzibę i adres. Wspólnikom przysługuje uprawnienie do przeglądania księgi udziałów. Po każdym wpisie zmiany w księdze zarząd zobowiązany jest złożyć sądowi rejestrowemu nową listę wspólników, z wymienieniem liczby i wartości nominalnej udziałów każdego z nich (art. 188 k.s.h.). W przypadku gdy udział należy do więcej niż jednego wspólnika (współwłasność udziału) zarząd o zgromadzeniu zawiadamia wspólnego przedstawiciela współwłaścicieli, a gdy go nie wyznaczono, wówczas można zawiadomić któregokolwiek z nich (art. 184 par. 2 k.s.h.). Księga udziałów może być prowadzona w formie dokumentu pisemnego albo w postaci zapisu elektronicznego (w komputerze).
 
Uprawnienia wspólników
 
Wspólnicy albo akcjonariusze spółki kapitałowej powinni być traktowani jednakowo w takich samych okolicznościach (art. 20 k.s.h.). Każdy wspólnik ma prawo do uczestniczenia w zgromadzeniu wspólników jako najwyższym organie spółki z o.o. Jest to jego podstawowe uprawnienie korporacyjne w spółce. Wspólnikowi, który nie był obecny na zgromadzeniu z powodu wadliwego zwołania zgromadzenia wspólników, przysługuje prawo do wytoczenia powództwa o uchylenie uchwały wspólników (art. 250 pkt 4 k.s.h.).
 
Gdy komornik zajął udziały wspólnika
 
Zawiadomić o zgromadzeniu należy także wspólnika, którego udziały w spółce z o.o. zajął komornik. Przyjmuje się bowiem, że zajęcie udziału w spółce z o.o., podobnie jak dochodów z niego wynikających, nie rozrywa więzi łączącej udziałowca ze spółką. Z tego powodu zdarzenie takie nie może być podstawą zmiany w księdze udziałów, ani tym bardziej zmiany wpisu o wspólnikach w KRS. Po zajęciu udziałów nadal konieczne jest więc doręczanie zawiadomień o zwołaniu zgromadzenia wspólników temu, czyje udziały zostały zajęte. Wspólnikowi temu przysługuje również prawo udziału oraz głosowania na zgromadzeniu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Odszkodowania Campter

Campter Odszkodowania uzyskuje odszkodowania dla osób poszkodowanych w wypadkach oraz na skutek zdarzeń losowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK