| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Jak zwołać zgromadzenie zwyczajne w spółce z o.o.

Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością musi w ciągu sześciu miesięcy od zakończenia każdego roku obrotowego zwołać zgromadzenie wspólników spółki w celu powzięcia uchwał związanych z zamknięciem poprzedniego roku. Wspólnicy zatwierdzają na nim sprawozdania z działalności spółki oraz udzielają absolutorium jej organom.

List polecony albo poczta kurierska
 
Zgromadzenie wspólników zarząd powinien zwołać za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską. Należy je wysłać co najmniej na dwa tygodnie przed terminem zgromadzenia wspólników (art. 238 kodeksu). Termin dwutygodniowy jest terminem minimalnym. W umowie wspólnicy mogą ustanowić termin dłuższy do zwołania zgromadzenia. Obecnie nie jest już konieczne pisemne potwierdzenie odbioru. Taki obowiązek istniał do czasu znowelizowania przepisów kodeksu spółek handlowych w 2003 roku (Dz.U. nr 229, poz. 2276).
Skuteczność zwołania zgromadzenia ocenia się według teorii nadania (wysyłki), a nie teorii doręczenia. Zgodnie z nią - dzień wysłania listów poleconych lub poczty kurierskiej uważa się za dzień ogłoszenia o zgromadzeniu. Do zwołania zgromadzenia wystarczy zatem wysłanie listu poleconego pod adres wskazany przez wspólnika (wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z 17 marca 1999 r., I ACa 1252/98). Nadanie przesyłki w zakreślonym terminie jest wystarczające dla prawidłowości zwołania zgromadzenia nawet wtedy, gdyby okazało się, że przesyłki nie da się doręczyć. Zarząd jest bowiem związany adresem wspólnika figurującym w księdze udziałów. Zaniedbanie przez wspólnika podania nowego adresu nie może obciążać spółki.
 
Powiadomienie także elektroniczne
 
Nowością w kodeksie jest dopuszczenie możliwości zaproszenia na zgromadzenie wspólników za pomocą poczty elektronicznej - e-mail (art. 238 par. 1 k.s.h.). Dotyczy to jednak tylko takiego wspólnika, który zdeponował w spółce pisemną zgodę na taki tryb powiadamiania oraz pozostawił adres poczty elektronicznej, na który ma być wysłane zawiadomienie. Zawiadamianie pozostałych wspólników, którzy takiej zgody nie wyrazili, musi się odbywać w tradycyjny sposób - za pomocą listów poleconych lub przesyłek nadanych pocztą kurierską.
Zgodnie z art. 61 par. 2 kodeksu cywilnego (dalej k.c.) należy przyjąć, że e-mail jest wysłany wtedy, gdy został umieszczony na serwerze pocztowym odbiorcy (a nie nadawcy), tak że mógł on tę przesyłkę odebrać (ściągnąć ją ze swojego serwera). Odbiorca nie ma bowiem możliwości odbioru poczty e-mail bezpośrednio z serwera nadawcy. Jeżeli więc przesyłka utknęła na serwerze nadawczym albo z innych przyczyn nie dotarła do serwera pocztowego odbiorcy, nie dochodzi do skutecznego wysłania zawiadomienia. Dotyczy to także sytuacji, gdy spółka otrzymuje komunikat o niemożliwości doręczenia przesyłki e-mail na konto poczty odbiorcy. Dlatego do korzystania z poczty elektronicznej przy wysyłaniu zawiadomień o zgromadzeniu należy podchodzić z ostrożnością. Wspólnik może usunąć ze swojego komputera dowód nadejścia przesyłki e-mail bądź też usunąć w sposób trwały przesyłkę z serwera pocztowego (serwer odbiorcy) i żądać unieważnienia uchwał zgromadzenia, twierdząc, że w ogóle go o nim nie powiadomiono. Obronę spółki, pokazującej sądowi wydruk komunikatu, z którego wynika, że przesyłkę nadano, można podważyć. Brak komunikatu zwrotnego w programie pocztowym nadawcy o niepowodzeniu emisji elektronicznej nie świadczy bowiem o tym, że doszło do prawidłowej emisji.
WAŻNE
ZAWIADOMIENIE E-MAILEM TO PRAWO SPÓŁKI
Spółka ma tylko prawo, a nie obowiązek wysyłać zawiadomienie o zgromadzeniu pocztą elektroniczną. Nawet jeżeli wspólnik wyraził na to zgodę i podał adres poczty elektronicznej, spółka i tak może mu wysłać tradycyjną przesyłkę (papierową).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

INDEPENDENT TAX ADVISERS Doradztwo Podatkowe Sp. z o.o.

Doradcy podatkowi

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »