| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekucja w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba jednak posiadać wiedzę z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych.

Powództwo ekscydencyjne
 
Zgodnie z art. 841 par. 1 k.p.c. osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli naruszono jej prawa. Jest to zresztą dość ciekawa instytucja, ponieważ, jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy pozwać również dłużnika - mamy tu zatem do czynienia ze współuczestnictwem koniecznym. Powództwo można wnieść w zasadzie w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa. Trzeba podkreślić, że jest ono czysto formalne - dotyczy tylko wyłączenia spod egzekucji, ale już nie jej technicznego przebiegu.
WAŻNE
WŁAŚCIWOŚĆ SĄDU
Powództwa przeciwegzekucyjne wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy, w którego okręgu prowadzi się egzekucję. Jeśli wartość przedmiotu egzekucji przekracza 75 000 zł - właściwym będzie sąd okręgowy. Powyżej tej kwoty - sąd okręgowy.
 
Skarga na czynności komornika
 
Podstawowym środkiem służącym do zwalczenia sprzecznych z prawem działań komornika jest skarga na jego czynności (art. 767 k.p.c.). Wnosi się ją na piśmie do sądu rejonowego, przy którym komornik działa. Wyjątkiem jest składanie skarg podczas licytacji - przy rzeczach ruchomych wnosi się ją do protokołu, a przy nieruchomościach - ustnie sędziemu nadzorującemu. Skargę może złożyć strona lub inna osoba, której prawa zostały naruszone bądź zagrożone. Co do terminu, to jest on dość krótki - wnosi się ją w terminie tygodniowym od dnia czynności, gdy strona lub osoba, której prawo zostało przez czynność komornika naruszone bądź zagrożone, była przy czynności obecna lub o jej terminie zawiadomiona, w innych wypadkach - od dnia zawiadomienia o dokonaniu czynności strony lub osoby, której prawo zostało naruszone bądź zagrożone. Wreszcie w braku zawiadomienia termin liczymy od dnia, w którym czynność powinna być dokonana.
WAŻNE
KOSZT SKARGI
Skarga kosztuje 100 zł niezależnie od wartości egzekwowanej należności.
Sąd powinien rozpoznać skargę w terminie siedmiu dni od daty wpłynięcia, a jeżeli zawierała ona braki formalne - od daty uzupełnienia. W praktyce termin ten nie jest dotrzymywany z powodu czasu na ruch komornika - przed rozpoznaniem sąd przesyła ją komornikowi, a ten w terminie trzech dni ma obowiązek sporządzić na piśmie uzasadnienie zaskarżonej czynności lub przyczyn jej zaniechania. Termin ten ma charakter tylko instrukcyjny, co oznacza, ze jego przekroczenie nie powoduje dla naruszającego żadnych konsekwencji procesowych. Często zatem bywa tak, że komornik składa samokrytykę jeszcze przed uruchomieniem machiny wymiaru sprawiedliwości.
 
W egzekucji szykują się zmiany
 
W niedługim czasie w egzekucji może dojść do poważnych zmian. Proces legislacyjny przechodzi właśnie nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji. Z nowości warto wskazać, że wierzyciel będzie mógł zlecić windykację dowolnie wybranemu komornikowi, który w dodatku uzyska prawo działania poza swoim rewirem. Nowelizacja ma też zagwarantować szerszy dostęp do zawodu i zwiększyć liczbę komorników. Skróceniu do siedmiu dni ulegnie trzymiesięczny dziś termin, w którym instytucje muszą udzielić informacji niezbędnych do prowadzenia egzekucji. Wzmocnieniu ulega także nadzór nad komornikami. Wszystko to ma zapewnić szybsze i sprawniejsze egzekucje.
 

Adam Malinowski

Gazeta Prawna Nr 88/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2007-05-08

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Agencja interaktywna LTB.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK