| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Jak przeprowadzić postępowanie egzekucyjne

Egzekucja w Polsce to długi i kosztowny proces - powszechna jest opinia o jego niewydolności i skomplikowaniu. Tymczasem przynajmniej niektóre obawy są bezpodstawne. Wcale nie jest łatwo przepisać majątek na inną osobę czy przedłużać w nieskończoność postępowanie. Co oczywiste, trzeba jednak posiadać wiedzę z zakresu egzekucji, bo rządzi się ona swoimi prawami, które często odbiegają od ogólnych regulacji procesowych.

W takiej sytuacji zachodzi zbieg egzekucji, polegający na tym, że kilka organów egzekucyjnych zajmie u tego samego dłużnika ten sam przedmiot lub prawo majątkowe. Te dwa elementy są niezbędne do stwierdzenia, że mamy do czynienia ze zbiegiem egzekucji i odróżnienia tej sytuacji od połączenia egzekucji. Zbieg egzekucji może być zbiegiem egzekucji sądowych, sądowych i administracyjnych oraz administracyjnych.
Zbieg egzekucji sądowych obejmuje w zasadzie sytuację, gdy czynności podejmują komornicy z wyboru, żaden zaś z nich nie jest komornikiem właściwym miejscowo. W tym przypadku decyduje kolejność wszczęcia egzekucji, co oznacza, że łączną egzekucję będzie prowadził ten komornik, który pierwszy wszczął postępowanie, zgodnie z art. 7731 par. 2 kodeksu postęowania cywilnego. Ponadto tego rodzaju zbieg może nastąpić w sytuacji, gdy czynności podejmuje komornik właściwości ogólnej oraz inny komornik, który został wybrany przez jednego z wierzycieli. W tym przypadku komornik właściwości ogólnej powinien zwrócić się do wierzyciela, jakiego wyboru dokonuje w związku z zaistniałym zbiegiem egzekucji.
W przypadku zbiegu egzekucji administracyjnej i sądowej, administracyjny organ egzekucyjny (np. naczelnik urzędu skarbowego) i komornik wstrzymują czynności egzekucyjne na wniosek wierzyciela, dłużnika lub z urzędu i przekazują akta egzekucji administracyjnej i egzekucji sądowej sądowi rejonowemu, w którego okręgu wszczęto egzekucję, zgodnie z art. 773 par. 1 k.p.c. oraz art. 62 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (t.j. Dz.U. z 2005 r. nr 229, poz. 1954 z późn. zm.). Sądem właściwym jest sąd, w którego okręgu znajduje się siedziba komornika lub administracyjnego organu egzekucyjnego, który pierwszy wszczął egzekucję. Sąd ten w instrukcyjnym terminie 14 dni, liczonym od dnia przekazania mu akt sprawy, rozstrzyga wówczas postanowieniem:
- jakie dokonane już czynności egzekucyjne pozostają w mocy oraz
- który organ egzekucyjny, tj. sądowy czy administracyjny, ma dalej prowadzić łącznie egzekucję.
Na postanowienie to służy zażalenie stronom oraz administracyjnemu organowi egzekucyjnemu. Organ, który przejął prowadzenie egzekucji, powinien ją prowadzić łącznie, w trybie dla siebie właściwym. Jest obowiązany także postanowić o kosztach czynności egzekucyjnych dokonanych przez drugi organ egzekucyjny przed postanowieniem sądu, nawet jeżeli te czynności nie zostały utrzymane w mocy. W przypadku wystąpienia dalszych zbiegów egzekucji do tej samej rzeczy lub prawa majątkowego, łączne prowadzenie egzekucji przejmuje organ egzekucyjny wyznaczony przy pierwszym zbiegu egzekucji.
Zbieg egzekucji administracyjnych zachodzi w analogicznej sytuacji, jak w przypadku zbiegu egzekucji sądowych. Jeżeli organami egzekucyjnymi są organy administracji wymienione w art. 19 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, egzekucję przejmuje naczelnik urzędu skarbowego, który pierwszy zastosował środek egzekucyjny, a jeżeli nie dokonał takiej czynności lub nie dokonał jej jako pierwszy - łączne prowadzenie egzekucji przejmuje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według siedziby lub miejsca zamieszkania zobowiązanego. Jeżeli natomiast jako pierwszy środek egzekucyjny zastosował naczelnik urzędu skarbowego miejsca położenia majątku zobowiązanego - on wówczas pozostanie właściwy do łącznego prowadzenia egzekucji w przypadku zbiegu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sedlak & Sedlak

Najstarsza polska firma doradztwa HR. To zobowiązuje.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK