| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Zasadą jest, że rozpoczęcie budowy wymaga uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie taka budowa może być uznana za samowolę budowlaną. W przypadku mniej skomplikowanych obiektów rozpoczęcie prac musi być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy. Ale istnieje też kategoria prac budowlanych, na których prowadzenie nie jest wymagane pozwolenie i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie.

Opłata legalizacyjna
 
Warunkiem zalegalizowania samowoli budowlanej jest wniesienie opłaty legalizacyjnej, która w zależności od kategorii obiektu może wynieść od 2,5 tys. zł, nawet do kilkudziesięciu tysięcy złotych. W przypadku legalizacji samowolnej budowy domu jednorodzinnego opłata wyniesie 50 tys. zł. Dla domu letniskowego czy garażu będzie to 25 tys. Opłata jest naliczana zasadniczo wg wzoru:
Stawka opłaty (500 zł) × współczynnik kategorii obiektu budowlanego × współczynnik wielkości obiektu budowlanego (kategorie i współczynniki określa załącznik do ustawy Prawo budowlane).
 
Co nowego w 2007 roku
 
Projekt nowej ustawy Prawo budowlane zakłada, że budujący domy jednorodzinne nie będą musieli uzyskać pozwolenia na budowę, pod warunkiem że teren będzie objęty planem zagospodarowania przestrzennego. Obowiązek uzyskiwania pozwolenia na budowę dotyczyć będzie tylko sytuacji, gdy działka, na której ma się znajdować inwestycja, nie będzie objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, oraz gdy obszar oddziaływania obiektu wykracza poza granice działki lub gdy budowa obiektu wymaga uprzedniej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach oraz zgody na realizację przedsięwzięcia. Resort budownictwa chce, by inwestor po dokonaniu zgłoszenia inwestycji w starostwie już po upływie 30 dni mógł rozpocząć budowę. Pozwolenia na budowę oraz zgłoszenia zostaną ponadto powiązane nie z osobą, która je otrzymała, ale z inwestycją.
Konsekwencje:
- Dla inwestorów - O 35 dni skróci się okres oczekiwania na rozpoczęcie inwestycji.
- Dla urzędników - Będą mieli jedynie 30 dni na złożenie sprzeciwu do rozpoczęcia inwestycji - nie będą wydawali pozwoleń na budowę.
Kolejna zmiana przewiduje, że osoby, które zdecydują się budować mieszkanie z deweloperem, nie będą musiały obawiać się o wpłacone pieniądze. Trafią one na specjalny rachunek powierniczy prowadzony przez bank. Projektu ustawy o rachunku powierniczym przewiduje dwa rodzaje rachunków powierniczych: otwarte i zamknięte. W przypadku rachunków otwartych deweloper będzie otrzymywał z banku pieniądze po zakończeniu określonego etapu prac. Natomiast pieniądze zgromadzone na rachunku zamkniętym będą wypłacane deweloperowi po zakończeniu całej budowy. Jednocześnie założenia do projektu ustawy przewidują, że pieniądze zgromadzone na rachunku powierniczym są wyłączone z masy upadłościowej. Jeżeli deweloper upadnie, to ze środków zgromadzonych na rachunku syndyk masy upadłościowej będzie miał obowiązek dokończenia inwestycji.
Konsekwencje:
- Dla inwestorów - Będą musieli posiadać własne środki finansowe na realizację inwestycji.
- Dla klientów - Będą musieli zapłacić więcej pieniędzy za mieszkanie, ale zniknie ryzyko ich utraty.
Ministerstwo Budownictwa przygotowało tez projekt nowelizacji ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, który upraszcza procedury uchwalania planów. W procesie uzgadniania warunków zagospodarowania terenu będą mogli uczestniczyć jedynie: wnioskodawca, właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządca nieruchomości. Wyeliminowane zostanie rozstrzyganie wniosków zgłoszonych do planu na wczesnym etapie jego sporządzania. W ciągu dwóch lat mają zniknąć także decyzje o warunkach zabudowy oraz wymóg zgody na zmianę przeznaczenia gruntów rolnych w granicach administracyjnych miast. Resort budownictwa chce opracować także ogólne standardy urbanistyczne oraz wprowadzić uproszczoną formę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w formie przepisów urbanistyczno-architektonicznych.
 

Piotr Trocha
 

Gazeta Prawna Nr 70/2007 [Dodatek: Tygodnik Prawa Gospodarczego] z dnia 2007-04-10
z dnia 2007-04-10

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Skuteczne cv

Przygotowujemy do zmiany pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK