| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Obowiązki inwestora w procesie budowlanym

Zasadą jest, że rozpoczęcie budowy wymaga uzyskania pozwolenia. W przeciwnym razie taka budowa może być uznana za samowolę budowlaną. W przypadku mniej skomplikowanych obiektów rozpoczęcie prac musi być poprzedzone zgłoszeniem zamiaru budowy. Ale istnieje też kategoria prac budowlanych, na których prowadzenie nie jest wymagane pozwolenie i nie trzeba ich zgłaszać w urzędzie.


Kiedy inwestor musi ustanowić inspektora nadzoru i jaka jest jego pozycja w procesie budowlanym?

- Inspektor nadzoru inwestorskiego jest samodzielnym uczestnikiem procesu budowlanego.
Przypadki, w których inwestor musi ustanowić inspektora nadzoru, wymienia rozporządzenie ministra infrastruktury z 19 listopada 2001 r. w sprawie rodzajów obiektów budowlanych, przy których realizacji jest wymagane ustanowienie inspektora nadzoru inwestorskiego. Obowiązek ustanowienia takiego inspektora istnieje tylko w szczególnych przypadkach, np. z uwagi na wysoki stopień skomplikowania obiektu. W pozostałych sytuacjach jego ustanowienie pozostaje w gestii inwestora. Powierzenie funkcji inspektora nadzoru inwestorskiego odbywa się na podstawie umowy cywilnoprawnej zawieranej pomiędzy inwestorem a inspektorem nadzoru. Najczęściej umowa ta przyjmuje formę umowy zlecenia.
Rolą inspektora jest ochrona interesów inwestora. Inspektor ma obowiązek czuwać nad prawidłowością procesu budowlanego. Pełni on funkcję kontrolną nad kierownikiem budowy, może mu wydawać polecenia, odnotowywane w dzienniku budowy. Inspektor może żądać od kierownika budowy nawet wstrzymania dalszych robót budowlanych, w sytuacji gdyby ich kontynuacja mogła wywołać zagrożenie bądź spowodować niedopuszczalną niezgodność z projektem bądź pozwoleniem na budowę.

Jak kształtuje się odpowiedzialność takiego inspektora za powierzone mu zadania? Czy na podstawie umowy o nadzór inwestorski inwestor może wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody bezpośrednio do inspektora nadzoru inwestorskiego?

- Może zdarzyć się, iż odebrane przez inspektora prace okażą się wadliwe. Inwestor może wtedy wystąpić z roszczeniem o naprawienie szkody bezpośrednio do inspektora nadzoru. Odpowiedzialność inspektora wobec inwestora ukształtowana jest na zasadzie winy. Oznacza to, iż jeśli inwestor wystąpi z roszczeniem przeciwko inspektorowi, to właśnie inspektor będzie musiał udowodnić, iż dochował należytej staranności w odbiorze prac, a zdarzenie, które nastąpiło, było niezależne od niego, mimo dochowania należytej staranności. Odpowiedzialność, jaką ponosi inspektor, obejmuje tylko zdarzenia, które miały miejsce w czasie, gdy pełnił on powierzoną mu funkcję. Podkreślić należy, iż inspektor nie jest odpowiedzialny za wykonanie prac zgodnie z oczekiwaniami właściciela, lecz z prawem i sztuką budowlaną.

Czy inspektor nadzoru może jednostronnie wypowiedzieć umowę z inwestorem?

- To zależy od konstrukcji umowy. Co do zasady umowę zlecenia, a taką formę najczęściej przyjmuje umowa o nadzór inwestorski, przyjmujący zlecenie, a więc w naszym przypadku inspektor nadzoru, może wypowiedzieć w każdym czasie. W sytuacji, gdy wypowiedzenie nastąpiło bez ważnego powodu, inspektor jest odpowiedzialny za szkodę.
Jeżeli w trakcie wykonywania robót budowlanych następuje zmiana inspektora nadzoru inwestorskiego, w dzienniku budowy dokonuje się wpisu określającego stan zaawansowania i zabezpieczenia przekazywanej budowy. Wpis ten potwierdza się datą i podpisami osoby przekazującej i przejmującej obowiązki. Wpis jest więc tylko potwierdzeniem zaistniałego stanu faktycznego. Inspektor powinien powiadomić inwestora o swojej rezygnacji z pełnionej funkcji, a tym samym o odstąpieniu od zawartej umowy. Rezygnacja inspektora będzie skuteczna od momentu dojścia oświadczenia woli do inwestora.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Ostrowski i Wspólnicy sp.k.

Ekspert w dziedzinach prawa związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK