| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Arbitraż międzynarodowy

Arbitraż międzynarodowy

Sądownictwo arbitrażowe zapewnia najczęściej bardziej życiowe rozstrzygnięcia sporów niż sądy państwowe. Sądzą w nich bowiem osoby lepiej znające określoną dziedzinę stosunków gospodarczych niż sędziowie zawodowi. Przeważnie bywa też szybciej i taniej przed sądem polubownym niż przed sądem państwowym, ponieważ arbitrów krępuje o wiele mniej rygorów formalnych.

Ustawa modelowa UNICITRAL
 
Ustawa o zmianie kodeksu postępowania cywilnego sprzed dwóch lat uwzględniła ustawę modelową w sprawie międzynarodowego arbitrażu handlowego, opracowaną przez Komisję Międzynarodowego Prawa Handlowego ONZ (UNICITRAL - od United Nations Commision on International Trade). Chodziło o dostosowanie prawa polskiego do standardów międzynarodowych.
Komisja Międzynarodowego Prawa Handlowego ONZ (UNICITRAL) jest wyspecjalizowaną organizacją Narodów Zjednoczonych, której głównym celem jest przygotowywanie norm międzynarodowego prawa handlowego. Ustawa modelowa zaś należy do kategorii prawa miękkiego (ang. soft law). Termin ten odnosi się do instrumentów nieposiadających mocy prawnie wiążącej. Założeniem ustawy modelowej jest usuwanie różnic w treści aktów prawnych poszczególnych państw. Jest adresowana do ustawodawców krajowych, którzy powinni uwzględnić ją przy stanowieniu swojego prawa.
 
Regulamin arbitrażowy
 
Warto również znać regulamin arbitrażowy UNICITRAL, czyli dokument adresowany do stron potencjalnego sporu prywatno-prawnego, który nie będzie rozstrzygany przez którykolwiek stały sąd polubowny, a miałby być poddany rozstrzygnięciu arbitrażu ad hoc.
W 2006 roku UNICITRAL dokonał nowelizacji ustawy modelowej o międzynarodowym arbitrażu handlowym zmian. Trwają też prace nad zmianą regulaminu arbitrażowego.
 
Konwencja Nowojorska
                   
Do materii arbitrażowej należy również konwencja nowojorska o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych z 1958 roku Konwencja nowojorska - ratyfikowana praktycznie przez większość państw członkowskich ONZ - decyduje o sensie arbitrażu międzynarodowego. Bez uznawania i wykonywania zagranicznych orzeczeń, międzynarodowy arbitraż byłby bowiem instytucją martwą.
Przy wyborze miejsca arbitrażu w umowie z kontrahentem zagranicznym polscy przedsiębiorcy powinni pamiętać, by starannie wybierać terytorium z uwagi na wykonalność orzeczenia. Najlepiej jest umawiać się w jednym z państw sygnatariuszy konwencji o uznawaniu i wykonywaniu zagranicznych orzeczeń arbitrażowych. Z uwagi na ich liczbę nie powinno to być trudne. Należy jednak pamiętać, że niektóre państwa-strony zastrzegły, że będą stosować konwencję do uznawania i wykonywania orzeczeń wydawanych jedynie na obszarze jej działania. I tu może powstać problem, jeżeli przedsiębiorca zawczasu nie sprawdzi, czy państwo miejsca spodziewanego arbitrażu takiej klauzuli nie zastrzegło. Gdyby bowiem polski przedsiębiorca zawarł w umowie z zagranicznym kontrahentem klauzulę, w której miejsce arbitrażu zostało wskazane w państwie niebędącym stroną konwencji nowojorskiej, to w razie potrzeby wykonania orzeczenia arbitrażowego w państwie, które jest stroną konwencji, mogłoby się okazać, że sąd tego państwa nie będzie stosował konwencji, a wyłącznie swoje przepisy krajowe. Te zaś zwykle nie są znane polskiemu przedsiębiorcy i nierzadko jego pełnomocnikom. Co więcej, może się zdarzyć, że przewidują one surowsze wymagania odnośnie do uznawania czy wykonywania wyroków niż zasady konwencyjne. Warto więc sprawdzać przed podpisaniem umowy i klauzuli dotyczącej zapisu na sąd polubowny, jakie przepisy będą obowiązywały polskiego przedsiębiorcę.
 
Stałe sądy arbitrażowe
 
Ze względu na to, że stałe sądy arbitrażowe opierają swoje działania na własnych regulaminach, strony ewentualnych postępowań powinny rozważyć wskazanie takiej właśnie instytucji, jako właściwej do rozpatrywania ich przyszłych sporów. Zapis wskazujący stały sąd arbitrażowy pozwala bowiem zaoszczędzić przede wszystkim sporo czasu na ewentualne dopracowywanie reguł postępowania.
Wśród międzynarodowych stałych sądów arbitrażowych niewątpliwie najbardziej znany jest Międzynarodowy Sąd Arbitrażowy przy Międzynarodowej Izbie Handlowej (ICC) z siedzibą w Paryżu. Innymi popularnymi sądami są arbitraż w Wiedniu, Sztokholmie i Londynie.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Michał Jarski

Dyrektor Regionalny ds. Sprzedaży w Trend Micro

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK