| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Arbitraż międzynarodowy

Arbitraż międzynarodowy

Sądownictwo arbitrażowe zapewnia najczęściej bardziej życiowe rozstrzygnięcia sporów niż sądy państwowe. Sądzą w nich bowiem osoby lepiej znające określoną dziedzinę stosunków gospodarczych niż sędziowie zawodowi. Przeważnie bywa też szybciej i taniej przed sądem polubownym niż przed sądem państwowym, ponieważ arbitrów krępuje o wiele mniej rygorów formalnych.

Mimo że nie wynika to wprost z brzmienia przepisów dotyczących polskich adwokatów i radców prawnych, nie powinno budzić wątpliwości, że mają oni obowiązek informowania klientów o metodach polubownego rozwiązywania sporów, wskazując plusy i minusy dostępnych metod, gdy jest to zgodne z interesem osób, którym radzą. Trzeba jednak pamiętać, że ani prawo o adwokaturze, ani ustawa o radcach prawnych nie przewidują takiego obowiązku. Tymczasem niektóre obce systemy prawne przewidują nawet wymóg pisemnego zaświadczenia, że prawnik udzielający porady wskazał różne możliwości rozwiązania sporu, a klient musi oświadczyć, że zostały mu przedstawione informacje na ten temat. Inne systemy, głównie w zasadach etyki, nakładają na prawników jedynie ogólne obowiązki związane z uwzględnieniem alternatywnych metod rozstrzygania sporów w praktyce zawodowej. W UE dokumentem wyznaczającym standardy zawodowe prawników jest kodeks etyki prawników Unii Europejskiej. Zgodnie z zasadą wyrażoną w tym kodeksie CCBE prawnik obowiązany jest dążyć do najefektywniejszego rozstrzygnięcia sporu klienta, biorąc pod uwagę koszty; powinien także w odpowiednim czasie poinformować klienta o celowości podjęcia próby ugodowej oraz skorzystania z alternatywnych metod rozwiązywania sporów. Kodeks CCBE został recypowany w wielu krajach europejskich. Jednak zarówno Zbiór zasad etyki adwokackiej i godności zawodu, jak i Zasady etyki radcy prawnego nie zawierają postanowień w pełni odzwierciedlających zapisy kodeksu CCBE. Adwokat ma obowiązek dążyć do rozstrzygnięć pozwalających zaoszczędzić klientowi kosztów oraz doradzać ugodowe zakończenie sprawy, gdy jest to uzasadnione interesem klienta, ale brak jest postanowienia o obowiązku udzielenia klientowi informacji o alternatywnych metodach rozwiązywania sporów. W przypadku Zasad etyki radcy prawnego w razie sporu między organami obsługiwanej jednostki radca prawny powinien - w miarę możliwości - wskazać im sposób ugodowego załatwienia spornej sprawy. Ale robocza wersja Kodeksu etyki radców prawnych z lutego 2007 r. (jest jeszcze w fazie projektu) przewiduje wprowadzenie zapisu mówiącego, że radca prawny w uzasadnionych przypadkach powinien poinformować o możliwości podjęcia próby ugodowej lub skierowania sprawy do mediacji. Jeżeli zaś odpowiada to interesowi klienta, powinien dołożyć wszelkich starań, by pomóc stronom sporu w osiągnięciu porozumienia bez wszczynania postępowania sądowego lub innego o podobnym charakterze. Jeżeli zaś mimo wszystko do niego dojdzie, powinien zachęcać strony do ugodowego rozwiązania sporu, ale pod warunkiem że jest to zgodne z interesem jego klienta.
Za obowiązkiem informowania o możliwości poddania sporu pod rozstrzygniecie arbitrażu przemawiają m.in. zasada kompetencji i zaangażowania w wykonywanie zawodu oraz dobro klienta. Radcy prawni oraz adwokaci zobowiązani są do wykonywania czynności zawodowych według najlepszej woli, wiedzy, rzeczowo i z należytą starannością. W związku z tym prawnik doradzający swojemu klientowi powinien szczegółowo informować go o wszelkich możliwych formach rozwiązywania sporu.
CCBE
CCBE to Rada Izb Adwokackich i Stowarzyszeń Prawniczych Unii Europejskiej, która jest organem reprezentującym kilkaset tysięcy europejskich prawników za pośrednictwem należących do niej izb adwokackich i stowarzyszeń prawniczych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Grupa SILVERHAND

International Recruiting Experts

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK