| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Zmiany procedury cywilnej ważne w sprawach gospodarczych

Większe zdyscyplinowanie stron i ich pełnomocników w postępowaniu przed sądami gospodarczymi przewidują znowelizowane przepisy kodeksu postępowania cywilnego, które zaczynają obowiązywać 20 marca 2007 r.


Jakie przykre niespodzianki czekają przedsiębiorców, którzy po 20 marca 2007 r. będą prowadzili sprawy przed sądami gospodarczymi?
Nowe brzmienie art. 4794 k.p.c. spowodowało, że po 20 marca 2007 r. nie będzie można występować z nowym roszczeniem zamiast dotychczasowego. Będzie możliwe jedynie rozszerzenie żądania pozwu o świadczenia za dalsze okresy w sprawach o świadczenia powtarzające się.
Nowelizacja wykluczyła stosowanie art. 194-196 oraz 198 k.p.c. w procesie przed sądem gospodarczym. Oznacza to, że na wniosek powoda lub pozwanego po 20 marca 2007 r. sąd gospodarczy nie będzie mógł już wezwać do udziału w sprawie osoby, nawet gdy powód wcześniej nie pozwał jej z przyczyn od siebie niezależnych, bo np. nie dysponował dokumentami uzasadniającymi jej udział w procesie (miał niewłaściwy wypis dokumentu). Takie wezwanie do udziału w sprawie w charakterze pozwanego dokonane przez sąd zastępuje pozwanie. Skoro nie będzie można wezwać do udziału w sprawie właściwej strony, to powództwo zostanie oddalone z uwagi na brak legitymacji czynnej po stronie pozwanego. Powód przegra wówczas proces.

Jakie dodatkowe rygory zostały wprowadzone w związku ze składaniem pism procesowych?
Sądy gospodarcze nie będą już stosowały art. 130 k.p.c., gdy pismo procesowe nie może otrzymać prawidłowego biegu wskutek niezachowania warunków formalnych. Dodany art. 4798a wprowadza dodatkowe rygory. Strona nie będzie już wzywana do poprawienia lub uzupełnienia pisma pod rygorem zwrócenia go, lecz sąd od razu to pismo zwróci. Powinien przy tym wskazać braki i pouczyć o skutkach ponownego wniesienia. Gdyby jednak strona w przysługującym jej dość krótkim terminie tygodniowym nie zdążyła poprawić pisma i wnieść go ponownie, to pismo nie wywołuje skutków od daty pierwotnego wniesienia.

Jakich uprawnień przed sądem gospodarczym nie będzie miał przedsiębiorca, gdy będzie go reprezentował profesjonalny pełnomocnik?
Gdyby stronę reprezentował profesjonalny pełnomocnik, to sąd nie będzie go pouczał o skutkach ponownego wnoszenia pisma. Jeżeli ktoś w tej sytuacji nie wniesie go w sposób właściwy, to nie wywoła ono skutków od daty pierwotnego wniesienia.
Jeżeli wnosząc pismo w toku postępowania zawodowiec nie spełni wymagań formalnych, to sąd zwróci je bez wzywania do uzupełnienia i poprawienia. W takiej sytuacji odrzuci: sprzeciw od wyroku zaocznego, od nakazu zapłaty oraz zarzuty od nakazu zapłaty. Wprawdzie na odrzucenie strona może wnieść zażalenie, ale wtedy ponosi dodatkowe koszty. No i pisma tego nie będzie można wnieść ponownie, skoro uchybienie terminom spowodowało zwrot lub odrzucenie.
Obowiązek dołączenia do każdego pisma kierowanego do sądu dowodu wysłania go drugiej stronie przesyłką poleconą lub dowodu doręczenia go po 20 marca 2007 r. ciąży na przedsiębiorcy lub na jego profesjonalnym pełnomocniku. Przedsiębiorca występujący bez pełnomocnika może po otrzymaniu zwrotu pisma z powodu niedołączenia dowodu nadania lub doręczenia nadal być przekonany, że pismo wniósł skutecznie, ponieważ sąd nie wezwał go do uzupełnienia braków. Sąd pominie jednak to pismo przy rozpoznaniu sprawy.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wiktor Sarota

InFakt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK