| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Obrót prawami autorskimi
 
Jedynie autorskie prawa majątkowe mogą być przedmiotem obrotu cywilnoprawnego. Można tu wyróżnić umowy między żyjącymi oraz dyspozycje na wypadek śmierci, czyli rozporządzenia testamentowe.
Majątkowe prawa autorskie podlegają ogólnym regułom dziedziczenia testamentowego. Ustawa o prawie autorskim nie wprowadza w tym zakresie żadnych wyjątków, należy więc sięgnąć do ogólnych przepisów prawa spadkowego.
W przypadku ustania bytu prawnego osób prawnych i jednostek organizacyjnych nieposiadających osobowości prawnej, skutki tych zdarzeń określone są w odrębnych przepisach, takich jak prawo upadłościowe i naprawcze czy kodeks spółek handlowych.
Umowy między żyjącymi dzielą się na rozporządzające oraz licencyjne. Te pierwsze przenoszą prawa autorskie w określonym zakresie na inny podmiot. Umowy licencyjne jedynie uprawniają do korzystania z utworu w określony sposób. Tym samym twórca lub inna osoba uprawniona nie wyzbywa się swych praw.
Umowy licencyjne można podzielić na licencje właściwe i sublicencje, licencje wyłączne i niewyłączne oraz licencje pełne i niepełne.
Licencje właściwe to takie, w których udzielający licencji (licencjodawca) jest wyłącznie uprawniony z tytułu powstania danego dzieła. Sublicencje to takie, które zostały udzielone przez osobę, która wcześniej otrzymała licencję (licencjobiorca), czyli która przekazała uprawnienia dalej. Licencje wyłączna i niewyłączna różnią się swobodą licencjodawcy co do jednoczesnego udostępniania przysługującego mu dzieła innym podmiotom. W przypadku licencji wyłącznej licencjobiorca ma gwarancję, że nikt poza nim nie będzie miał możliwości korzystania z utworu w zakresie, w jakim została mu udzielona licencja. W przypadku licencji niewyłącznej licencjodawca ma prawo udzielać licencji na korzystanie z utworu w takim samym zakresie innym osobom. Licencja pełna to taka, która zezwala na korzystanie z utworu na wszystkich polach eksploatacji, ale co ważne, jedynie znanych w chwili zawierania umowy. Licencja niepełna to taka, w której pola eksploatacji zostały wyraźnie określone w umowie.
 
Umowy dotyczące praw autorskich
 
Umowy zawierane w zakresie obrotu prawami autorskimi i pokrewnymi klasyfikowane są jako rozporządzające i licencyjne. I tu, i tu obowiązuje zasada swobody umów. Zezwala ona na dowolną konstrukcję umowy, która nie może być tylko sprzeczna z prawem ani z zasadami współżycia społecznego. Nie powinna też sprzeciwiać się naturze danego stosunku prawnego.
Umowy rozporządzające przenoszą prawa w określonym zakresie na inny podmiot. Licencyjne zaś praw wyłącznych nie przenoszą, a tylko ograniczają monopol wyłącznie uprawnionego na korzystanie z przysługującego mu dobra niematerialnego. Tym samym powodują zmianę podmiotu praw majątkowych w takim zakresie, w jakim określa to kontrakt.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Ceret Grzywaczewska

Kancelaria Radców Prawnych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK