| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Ograniczenia praw majątkowych
 
Podstawowymi ograniczeniami autorskiego prawa majątkowego są:
- czas trwania,
- zasada wyczerpania,
- zasada dozwolonego użytku publicznego,
- zasada dozwolonego użytku prywatnego (osobistego).
Autorskie prawa majątkowe w przeciwieństwie do praw osobistych są ograniczone czasowo. Generalną zasadą jest, że gasną z upływem 70 lat:
- od śmierci twórcy,
- w odniesieniu do utworów współautorskich - od śmierci współtwórcy, który przeżył pozostałych,
- w stosunku do utworu, którego twórca nie jest znany - od daty pierwszego rozpowszechnienia, chyba że pseudonim nie pozostawia wątpliwości co do tożsamości autora lub jeżeli autor ujawnił swoją tożsamość,
- w odniesieniu do utworu, do którego autorskie prawa majątkowe przysługują z mocy ustawy innej osobie niż twórca - od daty rozpowszechnienia utworu, a gdy utwór nie został rozpowszechniony - od daty jego ustalenia,
- do utworów audiowizualnych - od śmierci najpóźniej zmarłej osoby spośród: głównego reżysera, autora scenariusza, autora dialogów, kompozytora muzyki skomponowanej do tego utworu.
Zasada wyczerpania prawa, która została ujęta w art. 51 pr. aut. polega na tym, że po wprowadzeniu egzemplarza utworu do obrotu, np. w sprzedaży, dalszy obrót tym egzemplarzem nie jest chroniony prawami autorskimi. Zasada ta nie obejmuje jednak użyczania ani wynajmowania.
ZASADA WYCZERPANIA PRAWA
Kto kupuje książkę, może ją odsprzedać kolejnej osobie, przy czym podmiot, któremu przysługują majątkowe prawa autorskie, nie może mieć z tego tytułu żadnych roszczeń.
Dozwolony użytek publiczny służy realizacji celów edukacyjnych, informacyjnych, kulturotwórczych, naukowych. Jego istotą jest uprawnienie - w określonych w ustawie sytuacjach - do korzystania z konkretnego utworu bez konieczności uzyskania zgody wyłącznie uprawnionego. Można te uprawnienia podzielić na sześć podstawowych kategorii:
- nadawczą (art. 2, art. 22 pr. aut.),
- informacyjną (art. 25, art. 26 pr. aut.),
- dydaktyczną, oświatową, naukową lub dokumentacyjną (art. 27 do art. 30 pr. aut.),
- polegającą na uświetnianiu wydarzeń publicznych (art. 31 pr. aut.),
- związaną z propagowaniem utworów plastycznych (art. 32 do art. 33 pr. aut.),
- inne (m.in. chodzi o bezpieczeństwo publiczne czy poprawę położenia osób niepełnosprawnych).
Za korzystanie z utworu w ramach użytku publicznego należy się twórcy wynagrodzenie, chyba że ustawa stanowi inaczej. Oznacza to, że jeśli w danym przypadku ustawa milczy na ten temat, należy domniemywać, że twórcy przysługuje wynagrodzenie. Pamiętać również trzeba o obowiązku wymieniania twórcy i źródła (art. 34 pr. aut.), zakazie naruszenia normalnego korzystania z utworu oraz o zakazie godzenia w słuszne interesy twórcy.
Jednym z ważnych zagadnień jest dozwolony użytek prywatny (art. 23, art. 231 pr. aut.). Na tej właśnie instytucji wiele osób opiera legalność ściągania plików muzycznych oraz filmowych z internetu. Co ważne - kategoria ta nie dotyczy obrotu profesjonalnego. Chodzi o korzystanie z dzieła dla własnych celów. Korzystanie to dotyczy już rozpowszechnionych utworów i nie wymaga zezwolenia twórcy. Oznacza to, że utwór musi być już rozpowszechniony, czyli za zezwoleniem twórcy został on publicznie udostępniony. Zakres osób, które mogą z takiego utworu korzystać, został w ustawie ujęty szeroko. Obejmuje osoby pozostające w stosunku osobistym z uprawnionym do korzystania, przede wszystkim krewnych lub powinowatych, osoby pozostające w stosunkach towarzyskich lub w inny sposób związane z użytkownikiem.
Ważne jest, że bez zezwolenia twórcy nie wolno w ramach dozwolonego użytku osobistego uczynić sobie źródła dochodów np. z odtwarzania utworu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK