| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Autorskie prawa osobiste
 
Prawa autorskie osobiste zostały zdefiniowane jako więź twórcy z utworem, która jest chroniona w sposób nieograniczony w czasie i nie podlega zrzeczeniu się ani zbyciu. Jest to otwarty katalog uprawnień, do których należą przede wszystkim prawo do:
- autorstwa utworu,
- oznaczenia utworu swoim nazwiskiem lub pseudonimem albo do udostępnienia go anonimowo,
- nienaruszalności treści i formy utworu oraz jego rzetelnego wykorzystania,
- decydowania o pierwszym udostępnianiu utworu publiczności,
- nadzoru nad sposobem korzystania z utworu.
Autorskie prawa osobiste zawsze powstają na rzecz twórcy i ewentualnie współtwórcy. Po śmierci twórcy prawa te mogą być wykonywane przez wskazane w ustawie osoby bliskie zmarłego autora oraz przez właściwe stowarzyszenia twórców (np. ZAiKS).
Ważne jest, że autorskich praw osobistych nie można zbyć ani przenieść tak w całości, jak i poszczególnych uprawnień. Nie oznacza to, że nie można zlecić wykonywania oznaczonego uprawnienia wynikającego z praw osobistych innej osobie, ale pod warunkiem, że są one wykonywane na rzecz twórcy. Tak samo można zawrzeć umowę, w której twórca odpłatnie udziela zgody na określone działanie, które przysługuje tylko jemu na podstawie autorskich praw osobistych. Autor może więc zastrzec sobie prawo do zatwierdzania zmian wprowadzonych w utworze, a także określić dozwolone lub niedozwolone rodzaje modyfikacji dzieła.
Twórcy przysługuje uprawnienie do odstąpienia od umowy ze względu na istotne interesy twórcy. Uprawnienie to jest odstępstwem od zasady wykonywania umów, która jest generalną zasadą prawa cywilnego. Dodatkowo art. 58 pr. aut. zezwala twórcy na rozwiązanie umowy w drodze odstąpienia lub wypowiedzenia umowy dotyczącej publicznego udostępnienia dzieła, gdy dochodzi do naruszenia prawa do integralności utworu. Przykładem takiego naruszenia jest np. udostępnienie dzieła w nieodpowiedniej formie. Warunkiem jest, że rozpowszechniający mimo wezwania nie zaniechał takiego naruszenia.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK