| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Jakie to przepisy
 
Prawem autorskim nazywamy zbiór przepisów wydanych z myślą o ochronie interesów twórcy oraz regulacji stosunków prawnych związanych z tworzeniem, korzystaniem z utworów i ich ochroną. Można też mówić o prawie autorskim w szerszym znaczeniu. Wtedy obejmuje ono również regulacje odnoszące się do tzw. praw pokrewnych, które chronią nie tylko utwory, lecz i inne kategorie dóbr niematerialnych, takie jak artystyczne wykonanie, nadanie programów radiowych i telewizyjnych czy fonogramy i wideogramy.
Prawo autorskie służy przede wszystkim ochronie interesów osobistych i majątkowych twórcy, kształtując prawną wieź między autorem a jego dziełem. W zasadzie chroni autora i jego materialne interesy, a więc daje mu taką ochronę, żeby chciał i mógł tworzyć dalej. Z drugiej strony prawo autorskie daje uprawnienia osobom trzecim wobec cudzego utworu. Mówimy wtedy o domenie publicznej, stworzonej dla dobra publicznego, by uczynić powszechnym dostęp do wiedzy. Dlatego prawo autorskie wyznacza granicę, która bywa kontrowersyjna i trudna do przeprowadzenia między ochroną autora twórczości naukowej, literackiej czy artystycznej a swobodnym dostępem do niej. Podstawowym aktem prawnym regulującym tę dziedzinę aktywności jest ustawa o prawie autorskim i prawach pokrewnych z 1994 roku.
 
Każdy przejaw twórczości
 
Podstawowym pojęciem prawa autorskiego jest utwór. Dopiero jego pojawienie się uprawnia do uruchomienia wynikającego z ustawy o prawie autorskim systemu ochrony.
Według ustawy utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiekolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (art.1 pr. aut.). Żeby więc można było uznać wytwór niematerialny za utwór, musi on wykazywać określone cechy, czyli powinien:
- stanowić rezultat pracy człowieka,
- być przejawem działalności twórczej,
- mieć charakter indywidualny,
- zostać ustalony, czyli uzewnętrzniony czy zakomunikowany innym niż twórca osobom (nie jest konieczne jego utrwalenie na jakimkolwiek nośniku materialnym).
Według ustawy przedmiotem prawa autorskiego są utwory:
- wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe),
- plastyczne,
- fotograficzne,
- lutnicze,
- wzornictwa przemysłowego,
- architektoniczne, architektoniczno-urbanistyczne i urbanistyczne,
- muzyczne i słowno-muzyczne,
- sceniczne, sceniczno-muzyczne, choreograficzne i pantomimiczne,
- audiowizualne (w tym filmowe).
Utwór jest chroniony od chwili jego ustalenia, czyli zakomunikowania innej niż twórca osobie. Żeby być chronionym, nie musi mieć postaci ostatecznej, ukończonej.
Ważne jest również to, że ochrona przysługuje twórcy niezależnie od spełnienia jakiekolwiek formalności.
Istnieją utwory samoistne i niesamoistne.
WAŻNE: UTWORY SAMOISTNE
Utwory samoistne to takie, w których nie wykorzystano twórczych elementów pochodzących z dzieł innego autora. Do tej kategorii należą też dzieła inspirowane cudzą twórczością.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK