| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Prawo autorskie dla przedsiębiorcy

Znajomość prawa autorskiego stała się konieczna w działalności gospodarczej przede wszystkim w związku z zaostrzaniem się konkurencji. Dotrzymywanie kroku największym na rynku firmom wymaga nawet od małych przedsiębiorców reklamowania się, a tym samym - zawierania umów z twórcami. Poza tym zdobywanie wiedzy na temat prawa autorskiego wymusza rozwój nowych technologii, w szczególności internetu.

Ochrona praw autorskich
 
Jak wyraźnie stanowi art. 17 kodeksu postępowania cywilnego, właściwym rzeczowo sądem do rozpoznawania spraw o ochronę praw autorskich i pokrewnych jest sąd okręgowy. Oznacza to, że pozew o naruszenie praw autorskich powód kieruje do właściwego sądu okręgowego. Takie rozwiązanie podyktowane jest wieloma trudnościami interpretacyjnymi prawa autorskiego. W ustawie tej inaczej została uregulowana ochrona autorskich praw osobistych (art. 78 pr. aut.), a inaczej autorskich praw majątkowych (art. 78, art. 79 pr. aut.).
Twórca, którego autorskie prawa osobiste zostały zagrożone cudzym działaniem, może żądać zaniechania tego działania. W razie dokonanego naruszenia może także żądać, by osoba, która dopuściła się naruszenia, dopełniła czynności potrzebnych do usunięcia jego skutków, w szczególności, by złożyła publiczne oświadczenie o odpowiedniej treści i formie. Jeśli naruszenie było zawinione, sąd może przyznać twórcy odpowiednią sumę pieniężną tytułem zadośćuczynienia za doznaną krzywdę albo - na żądanie twórcy - zobowiązać sprawcę, by uiścił odpowiednią sumę pieniężną na wskazany przez twórcę cel społeczny. Tym samym prawa osobiste są chronione nie tylko przed naruszeniem, lecz także przed działaniem, które zagraża tym prawom. Pamiętać również należy, że prawa osobiste są niezbywalne. Oznacza to, że pozew może wystosować jedynie twórca, chyba że prawa te przeszły na inną osobę wskutek jego śmierci.
Jeżeli chodzi o autorskie prawa majątkowe, pozew można złożyć w sądzie jedynie wtedy, kiedy naruszenia już dokonano. Jednak w związku z tym, że prawa te są zbywalne, powodem może być nie tylko twórca, lecz także inna osoba, której te prawa przysługują. Twórca bądź ktoś inny, komu prawa majątkowe przysługują, może żądać od osoby, która naruszyła jego autorskie prawa majątkowe:
- zaniechania naruszenia,
- wydania uzyskanych korzyści,
- w razie niezawinionego naruszenia zapłacenia w podwójnej wysokości stosownego wynagrodzenia,
- w przypadku zawinionego naruszenia - potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia,
- naprawienia wyrządzonej szkody, jeśli działanie naruszające było zawinione.
Niezależnie od wymienionych roszczeń, twórca może żądać, by winny zawinionego naruszenia dokonanego w ramach działalności gospodarczej podejmowanej w cudzym albo we własnym imieniu, choćby na cudzy rachunek, uiścił odpowiednią sumę pieniężną z przeznaczeniem na Fundusz Promocji Twórczej. Suma ta nie może być niższa niż dwukrotna wysokość uprawdopodobnionych korzyści odniesionych przez sprawcę z dokonanego naruszenia.
Z takimi samymi roszczeniami jak przy naruszeniu autorskich praw majątkowych można wystąpić przeciwko osobie, która usunęła lub obeszła techniczne zabezpieczenia przed dostępem do zwielokrotnionego lub rozpowszechnionego utworu, jeżeli miało to na celu bezprawne korzystanie z utworu.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Alicja Moszyńska

Właścicielka firmy Architektura Biznesu: doradza MSP w zakresie budowania marki i kultury firmy, marketingu, negocjacji i obsługi klienta.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK