| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Krajowe sądy polubowne

Krajowe sądy polubowne

Sądownictwo polubowne, czyli arbitraż, jest skutecznym i często tańszym niż postępowanie przed sądami państwowymi sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych. Przedsiębiorcy jednak stosunkowo rzadko korzystają z takiej możliwości, ponieważ przeważnie mało o niej wiedzą.

Prowadzę przedsiębiorstwo we Wrocławiu. Przegrałem proces przed polskim sądem polubownym. Czy mogę się odwołać od wyroku?

Zgodnie z przepisami kodeksu postępowania cywilnego postępowanie przed sądem polubownym jest - co do zasady - jednoinstancyjne. Zatem od wyroku takiego sądu nie można się odwołać do wyższej instancji. W zapisie na sąd polubowny strony mogą jednak przewidzieć, że postępowanie będzie obejmowało więcej niż jedną instancję. Jeśli więc poczyniliście (pan i pański kontrahent) takie zastrzeżenie, od wyroku zapadłego przed polskim sądem polubownym pierwszej instancji możecie odwołać się do sądu polubownego wyższej (drugiej) instancji.
Niezależnie jednak od tego, czy zapis na sąd polubowny przewiduje wieloinstancyjne postępowanie czy nie, stronom przysługuje skarga o uchylenie wyroku sądu polubownego. Nie jest ona jednak zwykłym środkiem odwoławczym od wyroku sądu polubownego, lecz szczególnym środkiem zaskarżania.

Wiem, że mogę złożyć skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego. O czym powinienem pamiętać, składając ją?

Po pierwsze, skarga nie przysługuje od każdego wyroku sądu polubownego, a jedynie od wyroku ostatecznie rozstrzygającego o prawach i obowiązkach stron. Dlatego jeśli klauzula arbitrażowa przewiduje istnienie wieloinstancyjnego sądu polubownego, skarga służy dopiero od wyroku sądu polubownego ostatniej instancji.
Po drugie, skarga może zostać złożona jedynie z przyczyn wymienionych w kodeksie postępowania cywilnego. Należą do nich: brak zapisu na sąd polubowny lub jego wadliwość, rozstrzyganie przez sąd polubowny o kwestiach nieobjętych zapisem na ten sąd czy wydanie wyroku sprzecznego z podstawowymi zasadami porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej.
Po trzecie, skargę wnosi się w terminie trzech miesięcy od daty doręczenia wyroku stronie lub - jeśli strona wniosła o uzupełnienie, sprostowanie bądź wykładnię wyroku - w ciągu trzech miesięcy od doręczenia przez sąd polubowny orzeczenia rozstrzygającego o tym wniosku. Skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego wnosi się przed sąd, który byłby właściwy do rozpoznania sprawy, gdyby strony nie dokonały zapisu na sąd polubowny.
Po czwarte, rozstrzygając skargę o uchylenie wyroku sądu polubownego, sąd nie jest uprawniony do wydania merytorycznego orzeczenia co do przedmiotu sporu. Może jedynie wyrok sądu polubownego uchylić lub utrzymać go w mocy.
Wyrok sądu powszechnego uchylający wyrok sądu polubownego nie powoduje wygaśnięcia zapisu na sąd polubowny, chyba że przyczyną uchylenia wyroku była nieważność samego zapisu. Nowe postępowanie między stronami toczyć się będzie więc przed sądem polubownym. Strony zapisu na sąd polubowny mogą jednak uchylić w takim przypadku zapis albo późniejszą umową, albo już w treści samego zapisu, postanawiając, że zapis wygasa, jeżeli wyrok sądu polubownego zostanie uchylony. W takim przypadku późniejsze postępowanie między stronami będzie toczyło się przed właściwym sądem powszechnym.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

DIF Brokers

Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK