| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Krajowe sądy polubowne

Krajowe sądy polubowne

Sądownictwo polubowne, czyli arbitraż, jest skutecznym i często tańszym niż postępowanie przed sądami państwowymi sposobem rozstrzygania sporów gospodarczych. Przedsiębiorcy jednak stosunkowo rzadko korzystają z takiej możliwości, ponieważ przeważnie mało o niej wiedzą.

W projekcie umowy mój kontrahent zaproponował poddanie sporów, które mogą z niej wyniknąć, pod rozstrzygnięcie sądu polubownego ad hoc. Czy zgoda na takie rozwiązanie jest dla mnie korzystna? Na co - w razie czego - powinienem zwrócić uwagę?
 

Określenie ad hoc odnosi się do arbitra lub arbitrów powoływanych przez strony do rozstrzygnięcia konkretnego sporu. Po rozstrzygnięciu go sąd ulega rozwiązaniu. Są jednak i stałe sądy arbitrażowe, czyli instytucje powoływane zazwyczaj na czas nieokreślony, prowadzące listy arbitrów i opracowujące regulaminy. W przypadku sądów stałych strony mają pewność co do sposobu powoływania arbitrów i zawczasu mogą poznać procedurę, jaka będzie stosowana przy rozpatrywaniu sporu. W razie zapisu na sąd polubowny ad hoc strony zwykle same wskazują w umowie sposób wyłonienia składu orzekającego. Powinny także określić zasady, którymi arbitrzy powołani do tej konkretnej sprawy będą kierować się rozstrzygając.
W praktyce przedsiębiorcy rzadko decydują się na opracowanie własnych reguł postępowania i odwołują się raczej do powszechnie znanych, istniejących regulaminów - np. stałych sądów polubownych czy zasad Unicitral. W wielu przypadkach strony mogą dokonać modyfikacji postanowień sformułowanych już regulaminów, które powołany przez nie sąd ad hoc uwzględni przy rozpatrywaniu sporu. Jeśli jednak poddający się werdyktowi sądu polubownego nie określą reguł postępowania ani sposobu wyłaniania arbitrów, zaś miejsce prowadzenia postępowania arbitrażowego będzie znajdować się w Polsce, znajdą zastosowanie reguły postępowania przed sądami polubownymi (arbitrażowymi) wynikające z postanowień kodeksu postępowania cywilnego - od art. 1154 do art. 1204.
 

Mój kontrahent jest producentem specjalistycznych urządzeń. Zaproponowałem mu, żebyśmy poddali ewentualne spory, które mogą wyniknąć z naszej długoteminowej umowy, rozstrzygnięciom arbitrażu ad hoc. On się jednak wzbrania. Dlaczego?

Choć najczęściej przedsiębiorcy wolą stałe sądy arbitrażowe od powoływanych ad hoc, to to drugie rozwiązanie może się okazać lepsze, gdy strony przewidują możliwość powstania sporów, których rozstrzygnięcie wymagałoby specjalistycznej wiedzy lub doświadczenia, np. natury technicznej. Pozwala to bowiem na wybór takiego składu sądu, który byłby najlepiej przygotowany do analizy specyficznej problematyki. To zaś powinno przełożyć się na sprawność postępowania i szybkie rozstrzygnięcie.
W takich wypadkach należy jednak bardzo dokładnie określić sposób wybierania arbitrów, tak by przebiegało to sprawnie i nie dawało żadnej ze stron możliwości blokowania rozpoczęcia pracy przez sąd ad hoc.
 

Jak powinien wyglądać zapis na sąd polubowny ad hoc, żeby w ogóle był ważny?

Jak w każdym przypadku, zapis na sąd polubowny ad hoc musi czynić zadość wymaganiom wynikającym z przepisów kodeksu postępowania cywilnego. Umowa powinna być zatem sporządzona na piśmie i musi przede wszystkim wskazywać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Anna Malinowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK