| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Teoretycznie zbywanie nieruchomości należących do spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych) nie powinno nastręczać trudności. W praktyce jednak problemy zdarzają się nader często. Przeszkody, z którymi spotykają się przedsiębiorcy planujący zbycie nieruchomości, miewają zarówno charakter proceduralny, jak i techniczny. I choć ich pokonanie nie jest najczęściej trudne, to jednak zawsze opóźnia to transakcję, a czasem nawet zniechęca kontrahenta.


Nasza spółka obciążyła działkę, której jest właścicielem, hipoteką stanowiącą zabezpieczenie kredytu. Czy można podzielić taką nieruchomość?
Nie ma żadnych przeszkód, by podzielić nieruchomość obciążoną hipoteką. W takiej sytuacji hipoteka będzie obciążać wszystkie nieruchomości utworzone przez podział, stając się hipoteką łączną (art. 76 ustawy o księgach wieczystych i hipotece). Podział taki nie spowoduje pogorszenia sytuacji wierzyciela. Ten, komu przysługuje hipoteka łączna, może według swego uznania żądać zaspokojenia w całości lub w części z każdej nieruchomości z osobna, z niektórych z nich lub ze wszystkich łącznie. Może również - według swego uznania - dokonać jej podziału pomiędzy poszczególne nieruchomości.

Czy właściciel nieruchomości może zobowiązać się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia obciążonej nieruchomości?
Zakaz stosowania tego rodzaju zastrzeżeń wynika z art. 72 ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Zgodnie z tym przepisem niedopuszczalne jest zastrzeżenie, przez które właściciel nieruchomości zobowiązuje się względem wierzyciela hipotecznego, że nie dokona zbycia lub obciążenia nieruchomości przed wygaśnięciem hipoteki.
Celem tego uregulowania jest ochrona dłużnika przed pozbawieniem go możliwości władania przedmiotem zabezpieczenia w zakresie większym, niż to jest uzasadnione samym zabezpieczeniem.

Czy ustanowiony w spółce prokurent może zbyć nieruchomość?
Prokurent może zbyć nieruchomość ale tylko wtedy kiedy zarząd udzieli mu pełnomocnictwa do tej właśnie czynności. Prokura jest wprawdzie pełnomocnictwem obejmującym umocowanie do dokonywania czynności sądowych i pozasądowych związanych z prowadzeniem przedsiębiorstwa, ale zgodnie z art. 1093 k.c. nie obejmuje umocowania do zbywania i obciążania nieruchomości. Do tego wymagane jest pełnomocnictwo szczególne (do poszczególnej czynności), udzielone w formie aktu notarialnego. Zakresem zastosowania tej procedury objęte są wszelkie nieruchomości, niezależnie od ich przeznaczenia w przedsiębiorstwie mocodawcy.

Jakie dokumenty trzeba przygotować do sporządzenia aktu notarialnego?
Notariusz przed sporządzeniem umowy sprzedaży nieruchomości poinformuje strony, jakie dokumenty trzeba przedłożyć. Są to przede wszystkim: aktualny odpis z ksiąg wieczystych, wypis z rejestru gruntów, odpis z KRS, pełnomocnictwo (w formie aktu notarialnego, jeżeli spółka działa przez pełnomocnika), uchwała o wyrażeniu zgody na zbycie i nabycie nieruchomości odpowiedniego organu spółki, statut, względnie umowa spółki. Oczywiście wszystko zależy jednak od tego, jaka nieruchomość jest przedmiotem sprzedaży.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

ŻAKIEWICZ ADWOKACI Kancelaria Prawa Karnego i Gospodarczego Sp. k.

Ekspert prawa karnego, karno-skarbowego oraz procedury karnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK