| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Jak spółka kapitałowa sprzedaje nieruchomość

Teoretycznie zbywanie nieruchomości należących do spółek kapitałowych (z ograniczoną odpowiedzialnością i akcyjnych) nie powinno nastręczać trudności. W praktyce jednak problemy zdarzają się nader często. Przeszkody, z którymi spotykają się przedsiębiorcy planujący zbycie nieruchomości, miewają zarówno charakter proceduralny, jak i techniczny. I choć ich pokonanie nie jest najczęściej trudne, to jednak zawsze opóźnia to transakcję, a czasem nawet zniechęca kontrahenta.

Konieczność podziału działki
 
Spółka nie zawsze jest zainteresowana zbyciem całej działki. Jeśli chce sprzedać tylko jej część, musi przeprowadzić podział geodezyjny. Celem takiej operacji jest ewidencyjne wyodrębnienie z jednej nieruchomości większej liczby działek gruntu, bez zmiany ich dotychczasowego właściciela. Wydzielone działki mają w przyszłości stanowić odrębne nieruchomości. Dzięki temu dotychczasowy właściciel będzie mógł każdą z nich zbyć innym podmiotom. Dopóki więc nieruchomość nie zostanie geodezyjnie podzielona, dopóty właściciel może zbyć jedynie część swojego udziału w prawie własności przysługującym mu do nieruchomości. W wyniku takiej transakcji powstanie współwłasność nieruchomości.
Podział ewidencyjny nieruchomości został uregulowany w rozdziale III ustawy z 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami. Jest on dokonywany na drodze decyzji administracyjnej wydawanej przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta, na podstawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Zasadą jest, że podział musi być zgodny z ustaleniami planu. Tak więc dokonując podziału należy respektować zarówno przeznaczenie terenu, jak i możliwości zagospodarowania wydzielonych działek gruntu.
W razie braku planu miejscowego, podziału nieruchomości można dokonać, jeżeli jest zgodny z przepisami odrębnymi (np. prawa budowlanego, ochrony środowiska, czy przepisami ochrony przeciwpożarowej) lub z warunkami określonymi w decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o ile decyzja taka była wydana przed złożeniem wniosku i obowiązuje w dniu jego złożenia (art. 94 u.g.n.).
Zanim jednak spółka złoży wniosek o podział, powinna sprawdzić, czy gmina nie ogłosiła, że przystępuje do sporządzenia planu miejscowego. Gdyby bowiem tak się stało, postępowanie w sprawie podziału ulegnie zawieszeniu do czasu uchwalenia tego planu, nie dłużej jednak niż na 12 miesięcy. Taka sama sytuacja będzie miała miejsce w przypadku obszarów objętych - na mocy przepisów odrębnych - obowiązkiem sporządzenia planu. Tutaj jednak postępowanie w sprawie podziału nieruchomości zawiesza się do czasu uchwalenia planu.
Podział nieruchomości może nastąpić także niezależnie od ustaleń miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, czyli w przypadkach wyliczonych w art. 95 ustawy o gospodarce nieruchomościami.
Tak więc niezależnie od ustaleń planu miejscowego, podział nieruchomości może nastąpić w celu:
- zniesienia współwłasności nieruchomości zabudowanej co najmniej dwoma budynkami wzniesionymi na podstawie pozwolenia na budowę, jeżeli podział ma polegać na wydzieleniu dla poszczególnych współwłaścicieli, wskazanych we wspólnym wniosku, budynków wraz z działkami gruntu niezbędnymi do prawidłowego korzystania z tych budynków;
- wydzielenia działki budowlanej, jeżeli budynek został wzniesiony na tej działce przez samoistnego posiadacza w dobrej wierze;
- wydzielenia części nieruchomości, której własność lub użytkowanie wieczyste zostały nabyte z mocy prawa;
- realizacji roszczeń do części nieruchomości, wynikających z przepisów niniejszej ustawy lub z odrębnych ustaw;
- realizacji przepisów dotyczących przekształceń własnościowych albo likwidacji przedsiębiorstw państwowych lub samorządowych;
- wydzielenia części nieruchomości objętej decyzją o ustaleniu lokalizacji drogi krajowej;
- wydzielenia działki budowlanej;
- wydzielenia działek gruntu na terenach zamkniętych (art. 95 u.g.n.).
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Gekko Taxens

Jesteśmy zespołem konsultantów biznesowych, czołowych ekspertów w swoich dziedzinach. Specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie podatkowym, prawnym oraz consultingu operacyjnym.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK