| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Postępowanie upominawcze
 
W przeciwieństwie do postępowania nakazowego, w postępowaniu upominawczym nie jest konieczne złożenie wniosku o rozpatrzenie sprawy w postępowaniu upominawczym. Jeżeli pozew przedsiębiorcy odpowiada wymogom określonym w k.p.c., to sąd z urzędu obowiązany jest rozważyć możliwość rozpatrzenia sprawy w postępowaniu upominawczym i wydania nakazu zapłaty.
Nakaz w tym trybie może być wydany, o ile powód dochodzi roszczenia pieniężnego.
Nakaz taki nie będzie wydany jeśli:
- roszczenie jest oczywiście bezzasadne,
- sąd ma wątpliwości co do prawdziwego stanu rzeczy (nie ma wystarczająco wiarygodnych dokumentów potwierdzających istnienie długu),
- zaspokojenie roszczenia zależy od świadczenia wzajemnego,
- miejsce pobytu dłużnika nie jest znane albo przebywa on za granicą.
Wydając nakaz zapłaty sąd orzeka, że dłużnik ma dwa tygodnie na zapłatę długu. Może też w tym terminie wnieść sprzeciw (ale wówczas musi uiścić opłatę sądową).
Prawidłowo wniesiony sprzeciw skutkuje tym, że nakaz zapłaty wydany przez sąd traci moc. Sąd musi wówczas zarządzić rozprawę.
Nakaz zapłaty może stać się tytułem wykonawczym dopiero po nadaniu mu klauzuli wykonalności.
 
Postępowanie uproszczone
 
Postępowanie uproszczone jest procesowym postępowaniem odrębnym w sprawach należących do właściwości rzeczowej sądów rejonowych. Pozew, odpowiedź na pozew, sprzeciw od wyroku zaocznego i pismo zawierające wnioski dowodowe wnoszone w postępowaniu uproszczonym powinny być sporządzone na urzędowych formularzach.
Korzystając z tego trybu postępowania, należy pamiętać, że jednym pozwem można dochodzić tylko jednego roszczenia. Połączenie kilku roszczeń w jednym pozwie jest dopuszczalne tylko wtedy, gdy wynikają z tej samej umowy lub umów tego samego rodzaju. Jeśli powód dochodzi części roszczenia, sprawa podlega rozpoznaniu w tym trybie, tylko gdy postępowanie to byłoby właściwe dla całego roszczenia wynikającego z faktów przytoczonych przez powoda.
W postępowaniu tym niedopuszczalna jest zmiana powództwa.
Cechą charakterystyczną postępowania uproszczonego jest jego szybkość. Powoduje to m.in. niemożność powołania nowych dowodów w toku postępowania, jeżeli nie były one zgłoszone w pozwie, chyba że strona wykaże przyczyny, które uniemożliwiły jej powołanie tych dowodów przed wszczęciem postępowania uproszczonego.
Konsekwencją uproszczonego charakteru postępowania jest także możliwość wzywania stron i świadków na rozprawę w taki sposób, jaki sąd uzna za właściwy, niekoniecznie odpowiadający przepisom ogólnym, a także rezygnacja z opinii biegłych.
Gdy sprawa będąca przedmiotem postępowania uproszczonego okaże się szczególnie zawiła, sąd rozpozna ją na zasadach ogólnych.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK