| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Dane z wywiadowni
 
Gdyby przedsiębiorca miał szczególne kłopoty z ustaleniem adresu swojego dłużnika lub nie miał czasu na jego poszukiwanie, zawsze może skorzystać z usług firmy, która profesjonalnie trudni się zbieraniem informacji o innych podmiotach, czyli tzw. wywiadowni gospodarczej. Przedsiębiorcy ci nie tylko pomogą ustalić adres dłużnika, lecz również sprawdzą jego majątek. Dzięki temu można się upewnić, że decyzja o skierowaniu sprawy do sądu jest trafna i że nie będzie lepszym rozwiązaniem, powiedzmy, zbycie wierzytelności.
 
Wezwanie do zapłaty
 
Przed skierowaniem sprawy do sądu należy wysłać wezwanie do zapłaty. Zawsze jest bowiem szansa, że dłużnik przypomni sobie o zaległości i zechce ją uiścić. Prawidłowo napisane i wysłane wezwanie do zapłaty ma duże znaczenie w postępowaniu sądowym. Zgodnie z art. 47912 par. 2 k.p.c. w postępowaniu gospodarczym powód powinien dołączyć do pozwu odpis reklamacji lub wezwania do dobrowolnego spełnienia żądania i oświadczenia co do stanowiska pozwanego w tym przedmiocie oraz informację lub odpisy pism świadczących o próbie wyjaśnienia spornych kwestii w drodze rokowań.
Sąd może obciążyć kosztami procesu w całości lub w części stronę, która przez zaniechanie tych czynności przyczyniła się do zbędnego wytoczenia sprawy lub wadliwego określenia jej zakresu art. 47912 par. 4 k.p.c. (np. gdyby się okazało, że dłużnik dobrowolnie zapłaciłby zaległe kwoty, gdyby uprzednio otrzymał prawidłowe wezwanie).
Wezwanie do zapłaty powinno mieć odpowiednią treść. Każdy podmiot gospodarczy, który domaga się spłaty wierzytelności, musi udzielić w nim rzetelnej, pełnej i prawdziwej informacji na temat długu. Niespełnienie wszystkich warunków prawidłowego wezwania do zapłaty może stanowić podstawę odmowy spłaty zadłużenia w terminie wyznaczonym przez wzywającego, a tym samym może przedłużyć etap polubownego odzyskiwania należności.
Tak więc dobrze przygotowane wezwanie do zapłaty powinno zawierać:
- prawidłowe i pełne oznaczenie podmiotu wzywającego do zapłaty (z podaniem nazwy, adresu, ewentualnie numeru KRS) wraz ze wskazaniem, czy działa w imieniu własnym czy jako pełnomocnik innej osoby,
- pełne oznaczenie podmiotu wzywanego do zapłaty,
- kwoty zadłużenia oraz stosunku prawnego, z którego to zadłużenie wynika,
- termin, do którego zapłata powinna być dokonana,
- informację, gdzie i w jaki sposób można uiścić należność (rachunek bankowy, kasa),
- podpis osoby wysyłającej wezwanie, najlepiej ze wskazaniem stanowiska lub funkcji oraz telefonu kontaktowego.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Wyrwa

Doradca podatkowy nr 12653

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK