| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Postępowanie w sprawie gospodarczej przed sądem powszechnym

Spory między przedsiębiorcami nierzadko znajdują finał w sądzie. Żeby więc skutecznie i możliwie szybko egzekwować swoje prawa, warto znać podstawowe zasady procedury cywilnej. Znajomość przepisów pozwala wybrać najkorzystniejszy tryb dochodzenia roszczeń i pomaga uniknąć błędów, które mogą niepotrzebnie wydłużyć postępowanie, a nawet przekreślić szansę na wygranie sprawy.

Sprawy gospodarcze
 
Zgodnie z art. 4791 par. 1 kodeksu postępowania cywilnego (k.p.c.) sprawami gospodarczymi są sprawy ze stosunków cywilnych między przedsiębiorcami, w zakresie prowadzonej przez nich działalności gospodarczej, a także sprawy:
- ze stosunku spółki,
- przeciwko przedsiębiorcom o zaniechanie naruszania środowiska i przywrócenie do stanu poprzedniego lub naprawienie szkody z tym związanej oraz zakazanie lub ograniczenie działalności zagrażającej środowisku,
- należące do właściwości sądów na podstawie przepisów o ochronie konkurencji, prawa energetycznego, prawa telekomunikacyjnego, prawa pocztowego oraz przepisów o transporcie kolejowym,
- przeciwko przedsiębiorcom o uznanie postanowień umownych za niedozwolone.
Sprawy tego rodzaju rozpoznawane są przez sądy gospodarcze. Należą do postępowania odrębnego, które jest szczególnym trybem procesu, uwzględniającym ich specyfikę. W postępowaniu odrębnym w pierwszej kolejności mają zastosowanie przepisy właściwe dla tego postępowania, a dopiero w razie braku szczególnych uregulowań - przepisy ogólne o procesie, jeżeli oczywiście nie pozostają w sprzeczności z przepisami regulującymi postępowanie odrębne.
Przepisy właściwe dla postępowania w sprawach gospodarczych nie będą miały zastosowania w sprawach, w których przynajmniej jedną ze stron jest:
- osoba fizyczna prowadząca osobiście niewymagającą zgłoszenia do Krajowego Rejestru Sądowego działalność gospodarczą, z której zarobek stanowi dodatkowe źródło dochodu,
- indywidualny rolnik w związku z prowadzoną przez niego działalnością wytwórczą, dotyczącą produkcji roślinnej, zwierzęcej, ogrodnictwa i sadownictwa.
 
Od czego zacząć
 
Zanim przedsiębiorca zdecyduje się wystąpić do sądu, powinien zebrać wszystkie dokumenty potwierdzające istnienie długu - umowy, faktury, rachunki, dowody wydania towaru itp. Będą one stanowić nie tylko dowód w sprawie, ale pomogą też ustalić dokładne dane kontrahenta - jego formę prawną, brzmienie firmy, adres. Informacje te są niezbędne do sporządzenia pozwu, przydadzą się także w późniejszym postępowaniu egzekucyjnym.
W większości przypadków zebranie podstawowych danych nie powinno nastręczać kłopotów. Wystarczy przepisać je z umowy czy faktury. Zdarzają się jednak sytuacje, w których ustalenie np. adresu dłużnika nie jest sprawą prostą.
 

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Monika Kwiatek Kancelaria Radcy Prawnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK