| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Rejestracja znaków towarowych i ich ochrona

Znaki towarowe są ważną częścią majątku przedsiębiorcy. Pozwalają też budować renomę przedsiębiorstwa. Dlatego nawet właściciele małych firm powinni zastanowić się, czy nie opłaca im się zainwestować w ochronę wartości, na które często pracowali latami, a które niezarejestrowane w Warszawie i w Alicante mogą być prawie bezkarnie używane przez konkurentów polskich lub zagranicznych.

Tak. Choć tradycyjną kategorię znaków towarowych stanowi indywidualny znak, który wskazuje pochodzenie towaru od uprawnionego przedsiębiorcy, to jednak istnieje również możliwość używania przez kilku przedsiębiorców wspólnego znaku towarowego. Pewnym novum wprowadzonym przez art. 122m prawa własności przemysłowej jest dopuszczalność rejestracji znaku indywidualnego przeznaczonego do równoczesnego używania przez kilku przedsiębiorców. Art. 122 ust.1 p.w.p. nie wyklucza uznania za znak towarowy oznaczenia przeznaczonego do równoczesnego używania przez kilku przedsiębiorców, którzy zgłosili go wspólnie, o ile używanie takie nie jest sprzeczne z interesem publicznym, ani nie ma na celu wprowadzenia odbiorców w błąd. Art. 122 ust. 2 p.w.p. stanowi, że zasady użytkowania znaku towarowego na podstawie wspólnego prawa ochronnego określa regulamin znaku przyjęty przez przedsiębiorców zgłaszających rejestrację. I choć trzeba spełnić warunki ustawowe, to możliwe jest zarejestrowanie indywidualnego znaku towarowego na rzecz kilku samodzielnych przedsiębiorców.
Nie można też wykluczyć sytuacji, w której znak indywidualny - choć przeznaczony do równoczesnego używania przez kilku przedsiębiorców - jest zdolny do pełnienia funkcji odróżniającej. Prawo własności przemysłowej wskazuje jednak dwie przesłanki negatywne uniemożliwiające dopuszczenie ochrony indywidualnego znaku na rzecz kilku przedsiębiorców.
Po pierwsze, równoczesne używanie przez kilku uprawnionych nie może być sprzeczne z interesem publicznym. Trzeba więc ocenić, czy takie zachowanie nie zagraża konkurencji, czy jej nie ogranicza. Interes publiczny wyraża się bowiem w zachowaniu konkurencji, jej prawidłowym i efektywnym funkcjonowaniu oraz w zapewnieniu przejrzystości rynku.
Po drugie, równoczesne używanie znaku przez kilku przedsiębiorców nie może mieć na celu wprowadzenia odbiorców w błąd, szczególnie co do charakteru, przeznaczenia, jakości, właściwości lub pochodzenia towarów.
W pana sytuacji cel rejestracji wspólnego znaku towarowego dla kilku przedsiębiorców ma prowadzić do odróżnienia produktów wyodrębnionej grupy przedsiębiorców, co zasadniczo nie stoi w sprzeczności z przepisami prawa własności przemysłowej.
Kolejnym warunkiem rejestracji znaku towarowego wspólnego dla kilku przedsiębiorców jest utworzenie regulaminu takiego znaku.
Art. 138 ust. 4 p.w.p. wymaga, by regulamin określał w szczególności sposób używania znaku, wspólne właściwości towarów, dla których oznaczenia znak jest przeznaczony, zasady kontroli tych właściwości oraz skutki naruszenia postanowień regulaminu.
Wymagana treść, zwłaszcza postanowienia określające właściwości towarów, dla których jest przeznaczony znak, oraz zasady kontroli tych właściwości pozwalają twierdzić, że warunkiem rejestracji jednego znaku dla kilku przedsiębiorców jest nawiązanie między nimi faktycznego związku gospodarczego zapewniającego, że towary wytwarzane przez każdego mają takie same właściwości i znajdują się pod kontrolą.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Kliś

Specjalizuje się w zagadnieniach z zakresu prawa handlowego - m.in rejestracje, szeroko pojęte zmiany w spółkach oraz zdarzenia restrukturyzacyjne - przekształcenia, podziały oraz połączenia spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK