| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Poradniki > Jak odzyskać dług

Jak odzyskać dług

O tym, że nie jest łatwo odzyskać dług od niesolidnego kontrahenta, wie każdy przedsiębiorca. Żeby jednak skutecznie dochodzić należności, nie zawsze trzeba kierować sprawę do sądu. Czasem inne rozwiązania dopuszczone przez prawo mogą okazać się skuteczniejsze.

Wiadomo, że przed wystąpieniem z wnioskiem o wszczęcie egzekucji wierzyciel musi uzyskać jak najwięcej wiarygodnych informacji na temat majątku dłużnika.
Jeśli uzyskanie tych informacji jest niemożliwe, można skorzystać z:
- wezwania dłużnika przez komornika do złożenia wyjaśnień (art. 801 k.p.c.),
- wyjawienia majątku przed sądem (art. 913 par. 2 k.p.c.).
Wyjawienie majątku to pomocnicza procedura w egzekucji, polegająca na tym, że dłużnik na polecenie sądu składa wykaz wszystkich składników swego majątku, a prawdziwość i zupełność tego wykazu stwierdza przyrzeczeniem (obie te czynności składają się na wyjawienie majątku).
Z wnioskiem o wyjawienie majątku wierzyciel może wystąpić, jeżeli zajęty w egzekucji majątek dłużnika nie rokuje zaspokojenia egzekwowanych należności lub jeśli wykaże, że na skutek prowadzonej egzekucji nie uzyskał w pełni zaspokojenia swej należności.
Wierzyciel może żądać wyjawienia majątku także przed wszczęciem egzekucji, jeżeli uprawdopodobni, że nie uzyska zaspokojenia w pełni swej należności ze znanego mu majątku albo z przypadających dłużnikowi bieżących świadczeń periodycznych za okres sześciu miesięcy.
Wniosek taki składa się w sądzie właściwości ogólnej dłużnika. Do wniosku należy dołączyć odpis protokołu zajęcia lub inne dokumenty uzasadniające obowiązek wyjawienia majątku. Jeżeli wniosek złożono przed wszczęciem egzekucji, to także tytuł wykonawczy. Sąd rozpoznaje wniosek po wezwaniu i wysłuchaniu stron, o ile się stawią.
Wykaz i przyrzeczenie sąd odbiera niezwłocznie. W uzasadnionych wypadkach może wyznaczyć dłużnikowi termin nie dłuższy niż tydzień. Jeżeli dłużnik bez usprawiedliwionej przyczyny nie stawi się do sądu w celu złożenia wykazu lub przyrzeczenia albo stawiwszy się wykazu nie złoży lub odmówi odpowiedzi na zadane mu pytanie, albo odmówi złożenia przyrzeczenia, sąd może skazać go na grzywnę lub nakazać przymusowe doprowadzenie. Może też zastosować areszt nieprzekraczający miesiąca.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

TECE Sp. z o.o.

Producent i dystrybutor produktów w zakresie techniki sanitarnej i grzewczej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK